Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Kefeli: “Belediye 17 Milyon Kira Ödedi”

İYİ Parti Meclis Üyesi Erdoğan Kefeli, Düzce Belediyesi’nin 2021 yılı içerisinde ödediği araç kira bedelinin 17 milyon 850 bin 803 TL olduğunu söyledi.

 Kefeli: “Belediye 17 Milyon Kira Ödedi”
8.04.2022 - 12:06
Güncelleme 8.04.2022 - 12:44
Özel Haber

Üç yılda ödenen araç kira bedeli ile belediyenin ihtiyaç duyduğu hizmet, temizlik aracı ve iş makinelerinin büyük bir bölümünün alınabileceğini belirten  Kefeli “Şu an elimizde hiçbir şey olmadığını kamuoyu ile paylaşıyor, Düzce Belediyesinden de bu konuda açıklama bekliyoruz" dedi.

Erdoğan Kefeli Düzce Belediyesi’nin 2021 yılı denetimine ilişkin sonuçları değerlendirdi.

Düzce Belediyesi tarafından araçlara ödenen yüksek kira bedellerine değinen Kefeli “Denetim komisyonumuza iletilen bilgi ve belgeler üzerinde yaptığımız incelemelerde, Düzce Belediye Başkanlığının 2021 yılı içerisinde şoför ve yakıt hariç sadece araç kirası için ödediği miktarın 9 milyon 769 bin 115 TL olduğunu, ayrıca, 2021 yılı içerisinde iş makinesi kirası içinde 8 milyon 81 bin 687 TL ödendiğini gördük. Yani Düzce Belediyesinin toplamda şoför ve yakıt hariç 2021 yılı içerisinde ödediği araç kira bedeli 17 milyon 850 bin 803 TL’dir. Bu bedele Ulaşım AŞ'nin yeni ulaşım projesinde minibüslere ödediği 'garanti ücretler' ve ' yakıt destekleri' dahil değildir. Bir diğer ifadeyle, sadece hafta sonlarını, Cumartesi ve Pazarları  düşerek iş günü üzerinden baktığımızda, Düzce Belediyesinin kiraladığı araçlara günlük ödediği kira bedeli 68 bin 393 TL’dir.  Miktarın büyüklüğüne baktığımızda ise Düzce Belediyesi her 10 günde bir araç alabilecek durumdayken, akaryakıtını ödeyip, şoförünü de temin ettiği araçları neden kiralama tercihini kullandığını kamuoyu ile paylaşmalıdır. Yoksa Belediyi ve bağlı şirketlerin bilançoları araç almaya veya araç alımlarında kredi kullanmaya müsait olmayacak derecede kötü durumda mıdır ?” dedi.

Kefeli, Düzce Belediyesi’nden konu il ealakalı açıklama beklediklerini dile getirerek “Bu ödenen kira bedelleri havaya saçılan para gibidir. Şoför ve yakıt hariç üç yılda ödenen araç kira bedeli ile belediyenin ihtiyaç duyduğu hizmet aracı, temizlik aracı ve iş makinelerinin büyük bir bölümünü almak mümkünken şu an elimizde hiçbir şey olmadığını kamuoyu ile paylaşıyor, Düzce Belediyesinden de bu konuda açıklama bekliyoruz" diye konuştu.

“Olabilecek en kısa sürede bu uygulamaya son verilerek, ödenen kira bedelleri ile belediyenin araç ve iş makinesi ihtiyacı satın alınarak karşılanmalı” diyen Kefeli Belediyeye bağlı şirketlerde kullanılan araçlarla alakalı da Düzcelilerin bir an önce bilgilendirilmesini istedi.


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar