Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“Zamlar Asgari Ücreti Eritti”

İYİ Parti İlBaşkanı Yunus Özay Er, akaryakıt, elektrik ve doğalgazdaki fiyat artışının asgari ücrete yapılan zammı erittiğini söyledi. Er,  “Acilen memur, işçi ve asgari ücretliye verilen zamlar güncellenmeli ve hemen ek zamlar maaşlara yansıtılmalı. Hatta bu maaş güncellemeleri 3 ayda bir sürekli hale getirilmeli” dedi.  

“Zamlar Asgari Ücreti Eritti”
3.03.2022 - 12:52
Haber Merkezi

“Halk ekonomik çıkmazda”

Er, özellikle gıda enflasyonunun vatandaşı zorladığının altını çizerek “Son birkaç aydır hükümet yeni ekonomi paketler açıklamakta, kimi zaman Çin modeli kimi zaman Türk tipi büyüme modeli kimi zaman da kur korumalı mevduat adları verilen bu sistemlerle gittikçe derinleşen ekonomik şartlara çare bulmaya çalışmaktadır.

Pandeminin yarattığı global durgunluk ve Ukrayna-Rus savaşının oluşturduğu gergin uluslararası siyasetin yaptığı etkinin ekonomik yansımaları yadsınamaz bir gerçektir. Bununla beraber hükümetin aldığı ekonomik tedbirlerin kalıcı çözümlerden uzak olması halkımızı git gide içinden çıkılmaz bir ekonomik sarmala sokmaktadır. Artışı sürekli hale gelen akaryakıt fiyatları elektrik ve doğalgaza yapılan fahiş fiyat zamlar ve özellikle gıda enflasyonu halkımızı geçim sıkıntısını aşamaz duruma getirmiştir” dedi. 

“Halkı fakirleştirmeye hakkınız yok”

Asgari ücrette yapılan artışın, son zamlarla birlikte eridiğini vurgulayan Yunus Özay Er “TUİK rakamlarıyla tüfe yıllık %54.44, tüfe yıllık %105.01 artmıştır. Bu inanması güç artışlara karşı memur ve emekliye ilk 6 ay için sadece %7.5 zam verilmiştir. Asgari ücretle yapılan son artışta bu fahiş zamlarla buharlaşmıştır. İYİ Parti olarak önerimiz, yapılan bu zamları memura, işçiye ve asgari ücrete yapılan bu zamların acilen güncellenmesi ve hemen ek zamların maaşlara yansıtılmasıdır. Hatta bu maaş güncellemelerinin 3 ayda bir sürekli hale getirilmelidir.  

Aksi halde bu enflasyonis ortam ve fiyat artışları halkımızı çok zor duruma getirecek sıkıntılı sosyal bir sorun haline gelecektir. Mühür sizde, yetki sizde. Halkı daha fazla fakirleşmeye ve hatta açlık ile karşı karşıya getirmeye hakkınız yok” diye konuştu.


Editör: C. Karaca

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar