Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

‘Bu Kesinti Değil Enerji Krizi’

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, sanayide yaşanan enerji kesintisinin Düzce’ki sanayi kuruluşları ve OSB’leri derinden etkilediğini, Düzceli sanayici ve üreticilerin önlerini göremediği belirtti. Milletvekillerine seslenerek “Enerji kriziyle ilgili sanayicileri ne zaman bilgilendireceksiniz? Bu kesinti değil bir ‘enerji krizi’dir” dedi. 

‘Bu Kesinti Değil Enerji Krizi’
27.01.2022 - 13:58
Haber Merkezi

‘DÜZCE SANAYİCİSİ ZARAR GÖRDÜ’
 

Türkiye genelinde sanayi tesislerinde yaşanan 3 günlük elektrik kesintisinin hem ülke hem de Düzce sanayicisine büyük zarar verdiğini savunan İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, “Ülkemiz bu gün en önemli enerji krizlerinden birisi ile karşı karşıyadır .Sebeplerinden bağımsız olarak, pandemi döneminde büyük ticari zararlarla karşı karşıya kalan sanayicilerimiz başta olmak üzere üretim noktasında büyük sorumluluklar üstlenen iş dünyasının yaşanan bu sorun karşısındaki çaresizliği son derece üzüntü vericidir” dedi.
 

‘BU BAŞLI BAŞINA BİR KRİZ’
 

Yaşanan enerji kesintisinin başlı başına bir ‘enerji krizi’ olduğunu belirten Er, “Öncelikle kabul edilmesi gereken husus bu krizin İran’da yaşanan ve ‘ teknik arıza’ kaynaklı olduğu belirtilen krizden çok daha derin  ve başlı başına bir ‘enerji krizi’ olduğudur. Sadece İran’dan gelen gazda kesinti olmamakta, Gazprom şirket yetkililerinin açıklamaları ve  yaşandığı  belirtilen finansal problemler sebebi ile Rus gazında da yaşanan arz kısıtlaması ve ülkemizdeki depoların öngörüden ve planlamadan uzak bir şekilde tedbirsizce kullanıldığı iddiası  bugün belki de tarihimizde çok az rastlanan bir durumu ülkemiz sanayisine yaşatmaktadır” diye konuştu. 
 

‘SANAYİCİ ÖNÜNÜ GÖREMİYOR’
 

Er sanayicilerin önünü göremediğini kaydederek “Düzce de var olan sanayi kuruluşları ve OSB’leri ile bu krizi derinden hissetmekte, Düzceli sanayici ve üreticiler önlerini görememekte, yetkililerden cevap beklemektedir. Bu manada AK Parti Düzce Milletvekillerimizden Düzce kamuoyunu sorduğumuz sorulara cevap vererek  aydınlatmasını  beklemekteyiz” şeklinde açıklama yaptı.  
 

MİLLETVEKİLLERİNE SESLENDİ
 

Düzce Milletvekillerine seslen Yunus Özay Er “Yaşanan Doğalgaz Arz ve paralelindeki elektrik krizinin sebepleri nelerdir? Gerek İran gerek Rus gerekse de sıvılaştırılmış gaz ithal ettiğimiz Cezayir başta olmak üzere yapılan anlaşmaların geçerliliği ne durumdadır ? Ülkeler teknik arıza dışında ülkemize yaptıkları gaz sevkiyatını neden düşürmüştür? Bu yaşanan kriz kaç gün sürecektir ? Planlama yapabilmesi adına sanayicilerimiz sizden somut bir açıklama bir eylem planı beklemektedir.

Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığı bu derece yüksek iken, doğal enerji kaynaklarımızdan Rüzgar kapasitemizin sadece %21 ‘ini, güneş enerjisi kapasitemizin ise sadece %3’unu kullanmış olmamız iddiasını 20 senelik devr-i iktidarınızın enerji politikaları çerçevesinde nasıl değerlendirirsiniz ?  Ülkemiz enerji konusunda bu derece dışa bağımlı iken ve pandemi döneminde dünya genelinde enerji arzında sorunların yaşandığı ve yaşanacak olduğu öngörülmeli iken, doğalgaz depolama sistemlerimiz ve planlamamızda neden sıkıntı yaşamaktayız ? Basında 8 günlük doğalgaz stokumuzun kaldığı, stoklarımızın öngörüden uzak biçimde fiyatlama adına yaz ayında tüketildiği belirtilmektedir, bu konuyu nasıl netliğe kavuşturabilirsiniz” dedi. 
 

‘SANAYİCİYİ AYDINLATIN’
 

Er AK Parti Düzce Milletvekillerine Düzce’yi enerji konusunda yaşananlarla ilgili aydınlatmaya davet ederek, “Ülkemiz ve Düzce ilimiz üretime, ihracata, çalışmaya muhtaçtır. Bu enerji konusunu bugüne kadar Düzce kamuoyu ile paylaşma sorumluluğunu taşıdığınızı  tekrar hatırlatıyor, şu ana kadar ki sessizliğinizin bundan sonra devam etmemesini ve şehrimizi aydınlatmanızı bekliyoruz” dedi.


Editör: C. Karaca

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar