Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Düzce Raporuna Tepki Var

Düzce raporunu açıklayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Düzce’nin Türkiye'nin hava kirliliği açısından bir numaralı kenti olduğunu belirterek “Ancak bunu gizliyorlar. İnsanlar kanserden hayatını kaybediyor”  dedi

Düzce Raporuna Tepki Var
20.01.2022 - 09:28
Güncelleme 20.01.2022 - 10:27
Özel Haber

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarını fırsat olarak yorumlayan AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, “ Bize Düzce'nin gelişen yüzünü gösterme fırsatı verdiniz!  Raporunuza laf değil icraat ürettiğimizden fazla vakit ayıramıyorum” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclis toplantısında milletvekillerinin Düzce ziyareti sonrası oluşturdukları raporu gündeme taşıdı.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Düzce’de esnafların ekonomik kriz ile boğuştuğunu, boşanma oranlarının tavan yaptığını, hava kirliliğinin ise ölümlere neden olabilecek kadar arttığını söyledi. 

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına yanıt gecikmedi. AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Kılıçdaroğlu’nu sosyal medya hesabı üzerinden eleştirdi. CHP ekibinin İzmir Belediyesi için de bir rapor oluşturmasını istedi. l 5’te

 

“ESNAF KRİZ İLE BOĞUŞUYOR”

 

Kemal Kılıçdaroğlu Düzceli esnafların milletvekillerine aktardıkları sorunları Parti Meclis toplantısında gündeme getirdi . Partililerin görüşmelerine anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: Düzce’de partililerin yaptığı görüşmeleri şöyle paylaştı: “2 Genel Başkan Yardımcımızın liderliğinde, 26 milletvekili 5 Parti Meclis Üyesi, 4 Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi, 4 Belediye Meclis Üyesi Düzce'ye gittiler. Düzce'de halkın nabzını tuttular. Herkesin sorunlarını dinlediler ve partimizin çözüm önerilerini anlattılar.

Fazla bir yorum yapmayacağım. Malum Düzce'de geçmişte deprem olmuştu. Bir taksici şöyle diyor 'Deprem ne ki depremden daha kötü bir durumla karşı karşıyayız. Burası işlek bir durak. Ona rağmen kazandığımı yakıta veriyorum. Trafik cezası falan gelirse cepten yiyoruz. Eskiden evime ayda 2 kilo et alabiliyordum. Şimdi yarım kilo et götüre biliyorum.'

Bir kır pidecisi esnaf diyor ki “İşimiz duaya kaldı. Unun çuvalı 500 lira oldu. Bizim kullandığımız yağ 150 liradan 500 liraya çıktı.”

 Lokanta esnafı  “Ben yılların esnafıyım. Üç işletmen var. Böyle sıkıntılı bir dönemi daha önce hiç yaşamadım. 25 kişiyi mecburen işten çıkartmak zorunda kaldım. Düzce boşanma şampiyonu. Ekonomik krizi anlatacak daha iyi bir veri yok' diyor.” 

“BU HAKKI SAHA TESLİM EDECEĞİZ CANER”

Oto sanayide çalışan Caner isimli 24 yaşındaki gencin taleplerine de konuşmasında yer veren Kılıçdaroğlu “Oto sanayiinde 24 yaşındaki Caner kardeşimize sevgilerimizi gönderiyoruz. Şöyle diyor 'Ben bugüne kadar Düzce'de hiçbir belediye konseri, etkinliği duymadım. Evet geçinmek için burada yaşamak zorundayım. Ama fırsat bulunca sosyalleşmek için civar illere gidiyorum. Gittiğim zaman da Düzce'nin ne kadar geri kalmış olduğunu görüp üzülüyorum.'

Sevgili Caner hiç üzülme geliyor gelmekte olan. Sen de göreceksin. Düzce'nin nasıl pırıl pırıl bir havaya sahip olduğunu göreceksin. Sosyal etkinlikleri göreceksin. Sanatçıları göreceksin, konserler izleyeceksin. Genç olarak bunları talep etmek senin hakkın. Bu hakkı sana teslim etmek de bizim görevimiz” şeklinde konuştu.

“KÖMÜR VERECEĞİNE DOĞALGAZ DESTEĞİ VER”

Düzce’de hava kirliliğinin ölümlere neden olabilecek kadar arttığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu hükümetin doğalgaz desteği vermesi gerektiğini savunarak “Benim arkadaşlarımın raporlarından öğrendiğim bir husus daha var. Düzce Türkiye'nin havası en kirli ili. Dünyadaki en kirli havaya sahip 15 ilden de biri. Bir Eczacı arkadaşımız şöyle söylüyor ' Türkiye'de hava kirliliğinden hayatını kaybedenlerin sayısı trafik kazasında ölenlerden daha fazla. Buna rağmen hiçbir önlem alınmıyor.

Düzce halkı kanser ve akciğer hastalıkları ile boğuşuyor. Ayrıca depresyon hastalarının sayısı da gün geçtikçe artıyor. Leblebi satar gibi depresyon ilacı satıyoruz. Ben kendi sağlığım için de, tüm komşularımın sağlığı için de endişe içindeyim.  Düzce Türkiye' hava kirliliği açısından bir numaralı kenti. Ancak bunu gizliyorlar. Orada insanlar kanserden hayatını kaybediyor. Bunun A Partisi B Partisi olmaz. Müdahale edilmesi gerekiyor. Doğalgaz faturasını ödeyemeyenlere kömür veriyorlar. Parasını veremiyorsa devlet olarak sen vereceksin. Kömür vereceğine doğalgaz parasını öde” diye konuştu.

‘EKİBİNİZ İZMİR BELEDİYESİNİ DE RAPORLASIN’

  AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir,  Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarını fırsat olarak yorumladı.

Ayşe Keşir , CHP vekillerin hazırladığı rapora “ bize Düzce'nin gelişen yüzünü gösterme fırsatı verdiniz! “ şeklinde cevap verdi.  Keşir “ Düzce raporunuza laf değil icraat ürettiğimizden fazla vakit ayıramıyorum” dedi.

 Ayşe Keşir, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda CHP ekibinin İzmir Belediyesi’ni de raporlamasını isteyerek “Sayın Kılıçdaroğlu, rapor nasıl hazırlandı bilmiyorum ama bize Düzce'nin gelişen yüzünü gösterme fırsatı verdiniz!

Ülkemizin en modern katı atık tesisi 18 ayda faaliyete geçti, günde 6 MW elektrik üretiyor. 15.000 m2 barınakta 13.229 hayvan tedavi edildi. Projeler anlatmakla bitmeyecek ama zaman yok...

 Gün boyu İzmir'de teşkilatlarımızla yoğun bir programın içindeydik. Laf değil icraat ürettiğimizden olsa gerek daha fazla vakit ayıramıyorum Düzce raporunuza.

Arkadaşlarınız İzmir Belediyenizi de size raporlasın bir ara. CHP'li belediyelerin beceriksizliğini örtmek için AK Parti belediyelerine saldırdığınızın farkındayız. İzmir Hilal Mahallesinde buluştuğumuz Roman vatandaşlarımız da aynen böyle dedi” şeklinde açıklama yaptı.


Editör: E. Varol