Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

YENİ MEMUR MAAŞINA TEPKİ GENÇLERDEN

Genç Sağlık Sendikası İl Başkan Vekili Zeynep Akpay, en düşük memur maaşının 22 bin TL olmasının kabul edilebilir olmadığını söyledi. Yoksulluk sınırının 33 bin 788 TL olduğu hatırlatan Akpay memur maaşının da bu miktarda olmasını talep ettiklerini belirtti.

YENİ MEMUR MAAŞINA TEPKİ GENÇLERDEN
7.07.2023 - 13:41
Özel Haber

Düzce Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi önünde basın açıklaması yapan Genç Sağlık Sendikası temsilcileri taleplerini duyurdular. Ekip adına açıklama yapan İl Başkan Vekili Zeynep Akpay, memurların göz göre göre yoksulluk sınırı altında ezildiğini söyledi. 

EMEKLİLİĞE YANSIMAYACAK
Artışın taban aylığa eklenmemesi nedeniyle emekliliğe de yansımayacağını kaydeden Akpay “Ayrıca 8 bin 77 TL'lik verilecek olan artışın taban aylığa eklenmek yerine ilave ek ödeme adı altında olması, yani emekli maaşlarına yansıtılmayacak olması çalışmakta iken alınan maaş ile emelli maaşı arasındaki farkı büyük ölçüde artıracaktır. Emekli maaşına yansımayan bir zammın adına zam denilebilir mi?” diye konuştu. 

MEMUR RAHAT NEFES ALAMIYOR
Yaşam şartlarının her geçen gün zorlaştığına işaret eden Akpay en düşük memur maaşının 22 Bin TL'ye çıkarılmasının artan pahalılık ve alım gücünün kaybı karşısında memurlara rahat bir nefes aldırmayacağını vurgulayarak “Kirasını ödemekte zorlanan devlet memuru mu olur? Bir devlet memuru nasıl olur da oraya atanırsam aldığım maaş kiraya gidecek, hiç atanmasam daha iyi diyebilir? Temel yasam ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan devlet memuru mu olur? Bir memur, kamu hizmeti için var ise, daha kendi ihtiyaçlarını karşılamaktan aciz bir duruma düşerse nasıl kamu hizmeti sunabilir?

Her ay gece gündüz demeden yüzlerce saat mesai yapıp da çocuğunun istediği oyuncağı alırken acaba bütçesini zorlar mı diye düşünen devlet memuru mu olur? Alanında senelerce emek vererek yükseköğrenimini tamamlayan, aylarca çalışarak sınav yolu ile ataması gerçekleştirilen memurlar simdi nasıl kamu isçisi olurum diye düşünüyor. Devletin memuru alım gücünü günden güne yitirerek yoksulluğa terk edildi. Memurun artık dayanacak ne gücü, ne de sabrı kaldı” diye konuştu.

TALEPLERİNİ SIRALADILAR
Taleplerini de sıralayan Akpay “Talebimiz ilk günkü gibi açık ve net! En düşük memur maaşı yoksulluk sınır seviyesine yani 33 bin 788 TL'ye çıkarılmalıdır. Vergi dilimi %15'e sabitlenmeli, büyükşehirlerde görev yapan memurlarımıza kira yardımı düzenlemesi derhal hayata geçirilmelidir. 8 bin 77 TL'lik seyyanen zammın emekliliğe yansıtılması sağlanmalıdır.

Enflasyon farkı ortaya çıktığı ay itibariyle maaşlara yansıtılmalıdır. Buradan bir kez daha yetkililere sesleniyoruz. Memuru yoksulluğa terk etmeyin. Fazlasını değil hakkımız istiyoruz. Anayasal hakkımızın gereği olarak, insan onuruna yaraşır mali ve sosyal hakların sağlanmasını istiyoruz” diye konuştu.

(Haber: E. Yılmaz)


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Benzer Haberler

Resmi İlanlar