Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

BU GAZ KANSER RİSKİNİ ARTTIRIYOR

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Acat depremle birlikte yeraltı sularına karışan ve yeryüzünde de radyasyon yayan radon gazının, akciğer kanseri riskini arttırdığını söyledi.

4.02.2023 - 13:38
Güncelleme 4.02.2023 - 16:35
İHA

Özellikle bodrum katında ikamet eden ve deprem nedeniyle duvarlarında çatlak oluşanların evlerini sık sık havalandırmaları gerektiğini vurgulayan Acat, ayrıca evlerde kuyu suyu kullanılmaması tavsiyesinde bulundu. 

Radon gazı sismik aktivitenin yoğun olduğu bölgelerde daha fazla görülüyor ve insan sağlığını tehdit ediyor. 

Özel bir hastanede Göğüs Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Murat Acat Amerika’da yapılan çalışmalarda yüz hastadan ikisinin radon gazına maruz kalınması nedeniyle kanser olduğunu belirterek “Akciğer kanseri ile radon gazı arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. Amerika’da yapılan çalışmalarda yüz hastadan ikisinin radon gazına maruziyet sonucunda kanser olduğunu biliyoruz” dedi. 

Acat özellikle, bodrum katlarda yaşayanların evlerini sık sık havalandırmaları gerektiğini vurgulayarak “Özellikle depremlerin yaşandığı ve yer altı sularının yoğun olarak kullanıldığı şehirlerde ev ortamlarında radon gazının daha yüksek olduğunu biliyoruz. Özellikle bodrum katı olan evlerde deprem nedeni ile çatlak oluşmuşsa bu evler sık sık havalandırılmalı.

Düzce’de yaşayan, bodrum katında kalan ve duvarlarında çatlaklar olanlar evlerini sık sık havalandırmalı. Evlerde kuyu suyu kullanılmamasını tavsiye ediyorum” diye konuştu. Haber: Elif Varol – Hakan Arslan - Selçuk Akyol


Editör: D. GAZETESİ
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz