Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ÇİĞ ET YİYEREK YENİ AKIM BAŞLATTI

Tuba Güleç adlı bir kullanıcı, TikTok’ta ciğerden ahtapota her gün farklı bir çiğ et yiyerek yeni bir akım başlattı.

ÇİĞ ET YİYEREK YENİ AKIM BAŞLATTI
20.09.2023 - 11:17
Güncelleme 20.09.2023 - 14:18
Haber Merkezi

Uzmanlar ise çiğ et ve çiğ yumurta tüketmenin son derece zararlı olduğunu, birçok bakteri ve virüsün insana geçerek ölüme kadar götürebileceğini söylüyor.

Çok tehlikeli bir akım: Çiğ et diyeti

AMAN BİZİ DE YEMESİN!

Bazı kullanıcılar bunun sadece sosyal medyada dikkat çekme aracı olduğunu söylüyor. Videolara “Bizi de yiyebilir”, “Her şeyi çiğ et olarak görmeye başladım” gibi esprili yorumlar da yağıyor. Uzmanlar ise bu akımın çok tehlikeli olduğu görüşünde.

SON DERECE ÖLÜMCÜL

Gastroentereloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral, şu uyarıları yapıyor: “Çiğ şekilde ciğer, dalak gibi sakatat tüketmek tifo, brucella, tenya gibi bağırsak parazitlerine, toksoplazmaya yol açabilir. Çiğ yumurta ise salmonella riski yaratır. Çiğ et karaciğeri ciddi şekilde bozarak karaciğer kanseri, karaciğer sirozuna neden olabilir. Kalınbağırsak riski artar. Listerya dediğimiz başka hastalıklarla da karşılaşabiliriz. Ayrıca hayvanlarda bulunan birçok bakteri, virüs de pişirme sırasında yok oluyor. Çiğ tüketimde çok ağır bakteriyel, viral hastalıklara neden olabilir. Hayvandaki bazı parazitler insana geçer. Ahtapot yutulması falan da son derece sakıncalı.”

‘BENCE ZARARLI DEĞİL’

- Çiğ et, karaciğer, somon, ahtapot yediği videoları paylaşan Güleç, “Bence zararlı değil ancak özellikle hamileler, çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar tüketmemeli” diyor.


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar