Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

18 YAŞINI DOLDURMAK YETERLİ

Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, Organ bağışının hayat kurtardığını belirterek “Herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz’’ dedi. 18 yaşını doldurmuş ve akli dengesi yerinde olan her bireyin organ bağışında bulunabileceğini ifade etti.

18 YAŞINI DOLDURMAK YETERLİ
8.11.2023 - 12:29
Özel Haber

Türkiye'de organ ve kornea nakli sayılarında kaydedilen artış, umut verici bir tablo çizdiğini söyleyen Dr. Yasin Yılmaz  ‘Organ bağışı konusunda toplumsal farkındalığın her geçen gün artması neticesinde daha fazla hasta tedavi şansı bulmaktadır’’dedi.

BİNLERCE HASTAYA YENİ HAYAT ŞANSI

Organ nakli sayıları ile ilgili bilgiler veren Yasin Yılmaz “2002 yılından 2023 Kasım ayına kadar Türkiye'de gerçekleştirilen toplam organ nakli sayısı 74 bin 704’tür. Bu nakillerin; 52 bin 258'ini böbrek, 20 bin 671’ini karaciğer, bin 210’unu kalp, 320’sini akciğer, 198’ini pankreas ve 47’sini ince bağırsak nakilleri oluşturmaktadır. 2010 yılından 2023 Kasım’a kadar kornea nakilleri ise 37 bin 666’dır. Bu sayılar, organ nakli bekleyen binlerce hastaya yeni bir hayat şansı sunulduğunu göstermektedir’’ dedi.

18 YAŞINI DOLDURMAK YETERLİ

18 yaşını doldurmuş ve akli dengesi yerinde olan her bireyin organ bağışında bulunabileceğini ifade eden Yılmaz “Canlı vericilerin karaciğer ve böbrek bağışı yapabildiği ülkemizde, bağışçılar, resmi veya yazılı vasiyetname düzenleyerek ya da yetkilendirilmiş birimlerden organ bağış kartı alarak bağışta bulunabilirler.

 Türkiye Organ ve Doku Bağış Bilgi Sistemi (TODBS) üzerinden kayıt altına alınan bağışlar, E-Devlet entegrasyonu sayesinde herkes tarafından kolaylıkla görüntülenebilmektedir.

Ayrıca, hayattayken organ bağışında bulunmamış kişilerin vefatı halinde, ailelerinin rızası ile organları alınabilmektedir. Organ nakli, birçok hastalık için son çare olmakla birlikte, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 1980 tarihli açıklamasında organ naklinin caiz olduğu belirtilmektedir’’ dedi.

 ORGAN NAKLİ HIZ KAZANDI

Sağlık Bakanlığının verilerine göre  Türkiye'de  böbrek nakilleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan  Yasin Yılmaz  sözlerine şöyle devam etti: ‘’ İlk böbrek nakli 1968'de, ilk kalp nakli 1969'da gerçekleştirildi ve ilk başarılı canlı vericili böbrek nakli 1975'te yapıldı. Organ Nakli Kanunu'nun 1979 yılında yürürlüğe girmesi ile bu alandaki çalışmalar daha da hız kazandı.

Bakanlığımız verilerine göre, 2023 Kasım ayı itibarıyla, böbrek nakli bekleyen hasta sayısı 24 bin 449, karaciğer nakli bekleyen hasta sayısı 2 bin 600, kalp nakli bekleyen hasta sayısı bin 422, akciğer nakli bekleyen hasta sayısı 204, pankreas nakli bekleyen hasta sayısı 277 ve kornea nakli bekleyen hasta sayısı 4 bin 119'dur’’

Organ bağışı ve nakil sayıları her geçen yıl artış gösterirken, beyin ölümü gerçekleşen hastaların ailelerinin onay oranlarında da yükseliş dikkat çeken Yılmaz, Organ bağışının önemi ve nakil sayılarındaki artışın Türkiye'nin sağlık alanındaki gelişmelerini ve toplumsal bilincin yükselişini gösterdiğini belirtti.

 Haber: Ç.Özkurt


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar