Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

KADINLARA ÜCRETSİZ KANSER HİZMETİ

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı ekiplerince Merkeze bağlı Kemerkasım köyünde mobil sağlık taraması gerçekleştirildi.

KADINLARA ÜCRETSİZ KANSER HİZMETİ
5.11.2023 - 12:00
Güncelleme 5.11.2023 - 13:03
Haber Merkezi

Köy halkına kanserin risk faktörleri, kanserden korunma ve tedavi yöntemleri anlatıldı. Ayrıca meme kanseri ile kolorektal kanser taramalarının 2 yılda, serviks kanseri taramasının ise 5 yılda bir ücretsiz yapıldığı hatırlatıldı. 

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığına bağlı Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) biriminde görevli personeller, kanserinin risk faktörleri, belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri konularında bilgilendirme yapmak, kanserden korunacak sağlıklı yaşam koşullarına yönlendirmek ve kanser taraması yapmak amacıyla, Merkze bağlı Kemerkasım köyünde, Mobil Sağlık aracıyla köy halkına Mobil Sağlık Taraması gerçekleştirdi. 

Yapılan açıklamada kanser taramalarının Düzce’de, ülke genelinde olduğu gibi; Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri, Toplum Sağlığı Merkezleri, Sağlıklı Hayat Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezleri tarafından yapıldığı belirtildi. 

Meme kanseri tarama programı kapsamında 40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir mamografi çekimi, serviks kanseri tarama programı kapsamında 30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir smear ve HPV DNA testi, Kolorektal kanseri tarama programı kapsamında ise 50-70 yaş arasındaki erkek ve kadınlara 2 yılda bir gaitada gizli kan testinin ücretsiz  yapıldığı hatırlatıldı.

(Haber: E. Yılmaz)


Editör: D. Damla

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar