Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

KURULAN ÇADIRLARDA 10 BİN 126 DÜZCELİ KALIYOR

Afetzedezeler için yapılan çalışmaları değerlendiren Vali Cevdet Atay, barınma, hasat tespit ve yapılan desteklerle ilgili bilgiler verdi.

KURULAN ÇADIRLARDA 10 BİN 126 DÜZCELİ KALIYOR
29.11.2022 - 16:25
Güncelleme 29.11.2022 - 16:55
Haber Merkezi

    Saat 04:08'de merkez üssü Gölyaka (Düzce) olan 5.9 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından Düzce’de sürdürülen çalışmaları açıkladı.   

    Vali Atay, yerin 6.81 km derininde meydana gelen bu depremin en yakın yerleşim birimi olan Düzce ilinin Gölyaka ilçesine bağlı Kemeryanı köyüne uzaklığı 0.82 km olduğunu hatırlattı.

DEVLETİMİZ MİLLETİMİZİN YANINDA

      Yaşanan Depremin ardından hızlı bir şekilde koordinasyon merkezindeki çalışmalarına başlandığını belirten Vali Atay,  “ Devletimiz, depremin ilk anından itibaren milletimizin yanında olmuştur.  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan telefonla şahsımı arayarak geçmiş olsun dileklerini iletmiş mevcut durum hakkında bilgi almıştır.İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Kasapoğlu, Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer depremin hemen ardından ilimize gelerek hemşehrilerimizin yanında olmuştur” dedi.

      Vali Cevdet Atay, depremde yaralanan 39 kişiden 37’sinin taburcu olduğunu  2 yaralının da  tedavisinin devam ettiğini söyledi.

 

530 YATAK KAPASİTELİ YURT TAHSİS EDİLDİ

     Afetzedezelerin Barınma ihtiyacına yönelik sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Cevdet Atay, “ Düzce Merkez Kültür Mahallesinde 135 odalı, 530 yatak kapasiteli bir yurt tahsis edilmiştir. 

     Tamamen boş olan, herhangi bir tefrişatı olmayan yurt için220 adet yatak/baza, yastık/çarşaf seti, sandalye ve masalar temin edilerek kullanıma hazır hale getirilmiştir. Çadır alanlarımızda şuan itibariyle 10.126 kişi barınmaktadır. Merkez ve İlçelerde Spor salonu, yurt ve pansiyonlarda kalan toplam kişi sayısı 1028 dir” dedi.

 

280 ADET YAŞAM KONTEYNIRI VERİLDİ

     Cevdet Atay, AFAD tarafından bölgeye 280 adet yaşam konteyneri sevk edildiğini ifade ederek “ 100 adet yaşam konteyneri ulaşmış olup 54 adet konteyner kurulum işlemleri tamamlanmıştır. Ayrıca Çilimli ilçesinde 50 adet konteyner kapasiteli, Gölyaka ilçesinde 30 konteyner kapasiteli geçici konaklama merkezi kurulum işlemleri başlatılmıştır” diye konuştu.

AFETZEDELERE İKRAMLAR DEVAM EDİYOR

     Afetzedelere yiyecek temini  ile ilgili rakamsal bilgiler veren Atay “ 17 ikram aracı, 9 mobil mutfakla vatandaşlarımızın yanında olmaya devam ediyoruz. Şuana kadar olan ikramlarımız Sıcak Yemek 114.926, Çorba 25.100, İkramlık 31.933, Sıcak soğuk içecek 42.495, Su(lt) 8.076 olmuştur. Ayrıca gıda ve giysi yardımlarımızda devam etmektedir” dedi.

 

427 BİNA YIKILACAK

     Vali Atay, 28 Kasım tarihi itibari ile sahada aktif olarak toplam  5 bin 72 personel ve bin 57 aracın görev yaptığını belirtti.  Toplam Acil, Ağır, Yıkık Bina sayısının 28 Kasım 2022 tarihi itibariyle 427 olduğunu hatırlatarak  alandaki tarama çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Vali Cevdet Atay, ayrıca 128 evden eşyaların tahliye edildiğini belirtti.   Acil yıktırılacak 27 binadan 6’sının yıkıldığına dikkat çekerek , çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini dile getirdi.

 

 ÇATILAR TAMİR EDİLİYOR

     Çatı hasarlarıyla ilgili gelen ihbarlara  hızlı bir şekilde müdahale edildiğini bildiren Atay “ Merkez ilçemizde 108,Cumayeri 17,Gölyaka 23, Çilimli 25, Gümüşova 49 ihbar aldık. Merkez ilçede son 5 çatının tamirine başlanmış olup diğer bütün ilçelerimizde çatıların tamiri tamamlanmıştır” bilgisini verdi.

 

9 bin 119 KİŞİ ZARAR İÇİN BAŞVURDU

     9 bin 119 kişinin zarar tespiti için başvuruda bulunduğuna dikkat çeken Vali Atay “ Düzce İl Merkez ve İlçeleri Toplam Zarar Tespit Başvurusu – 28 .11.2022 19:00 İtibari İle 9.119 başvuru alınmıştır. 

     Bu Başvurulardan 8.654’nün (7943 konut, 682 iş yeri ve 29 araç)  zarar tespit çalışmaları tamamlanmıştır” dedi.

 

 9 bin 294 KİŞİYE PSİKOSOSYAL DESTEK 

     Cevdet Atay, Afet Psikososyal Grubu tarafından bölgede 9 bin 294 kişiye Psikososyal destek hizmeti sunulduğunu kaydederek “ Düzce ilimizde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü 113 personel ile sahada Psikososyal destek için çalışmalarını sürdürmektedir. Mobil sosyal hizmet aracı 26 Kasım itibari ile Ağa Mahallesinde hizmet vermeye başlamıştır ” şeklinde konuştu.

     

      Atay, ayrıca Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından 3 hayvan çadırı kurulduğunu  1 hayvan çadırının da Merkez Ağa Mahallesinde kurulacağını sözlerine ekledi.

EN BÜYÜK TESELLİMİZ CAN KAYBININ OLMAMASI

     “Milletimiz müsterih olsun” diyen Vali Cevdet Atay “  Sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerimizle birlikte,  tüm Devlet Kurumlarımız alanda ve vatandaşımızın yanında. En büyük tesellimiz can kaybımızın olmamasıdır. Düzceli hemşehrilerimize geçmiş olsun” şeklinde konuştu.

 


Editör: D. Karpuz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.