Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

TÜRKİYE'DE İLK KEZ YAPILACAK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Düzce depreminin yıl dönümü olan 12 Kasım’ın ülke tatbikat günü ilan edildiğini açıkladı. Soylu, 12 Kasım 2022 saat 18.57’de tüm Türkiye’de aynı anda Çök Kapan Tutun tatbikatının yapılacağını açıkladı. Aynı saatte tüm radyo ve televizyonlardan da anons geçileceğini duyurdu.

TÜRKİYE'DE İLK KEZ YAPILACAK
1.11.2022 - 16:11
Haber Merkezi

12 Kasım’da yapılacak tatbikat ile ilgili bilgi veren Soylu “12 Kasım bizim ülke tatbikatı günümüz. 12 Kasım Düzce Depreminin yıl dönümü. Japonya’dan yıllardan beri yapıldığı gibi ilk kez 18.57’de ülke tatbikatı yapılacak. Geçtiğimiz yıl tüm okul ve üniversitelerde tatbikat yapmıştık. Bu yıl, yine yapacağız. Ama 18.57’de çok basit bir tatbikatımız var. Çök Kapan Tutun. Çok basit bir tatbikat. Deprem olduğunda ilk yapmamız gereken hareket çökmek. Bir sandalye yada masanın yanına çökeceğiz, başımızı kapatacağız, tutunacağız. Depremin geçmesini bekleyeceğiz. Bu hayat kurtaran bir hareket. Bu tatbikatı 18.57’de yapacağız. Aynı anda otomatik olarak radyolar ve televizyonlar tatbikat anonsu geçecek. Hay sisteminden tüm Türkiye’ye aynı anda mesaj gelecek” dedi. 

Süleyman Soylu Hem polis hem de jandarma telsizini birbiri ile aynı anda konuşturabilecek sistemin de altyapısını oluşturduklarını ifade eden Süleyman Soylu “Türkiye’nin tamamına aynı iletişim sistemi ile ulaşmak mümkün değildi. Yaklaşık 6 yıldır bununla uğraşıyoruz. Bizim arkadaşlarımız başardılar. Hem polis hem de jandarma telsizini birbiri ile konuşturdular. Biz adına Gamus dedik. Bunu Ağrı’da başardık. Şimdi savunma sanayiine devrettik. Savunma sanayi hem kırsalda hem de şehirlerde bu iki telsizi afet anında, Türkiye’ye bir nükleer saldırı anında, savaş anında birbiri ile konuşturabilecek bir altyapıyı oluşturdu” diye konuştu.


Editör: D. Karpuz