Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

BU UYGULAMA TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Glutensiz Menü” uygulaması Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü Verimlilik ve Kalite Uygulamaları Dairesi Başkanlığı tarafından iyi uygulama örnekleri arasında gösterildi. 

BU UYGULAMA TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU
30.08.2022 - 11:41
Güncelleme 30.08.2022 - 11:58
Haber Merkezi

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi gerçekleştirilen uygulama ile gluten hassasiyeti olanlara ve çölyak hastalarına özel “glutensiz menü” hazırlanıyor.

Çölyak hastalığında en etkin olduğu bilinen tedavi glutenin ve glutenli yiyeceklerin tüketilmemesi. Glutensiz diyet uygulaması ile hastalığın var olan semptomlarını kontrol altına almak, hastaların yaşam kalitelerini arttırmak ve hastalıkları ile ilgili oluşabilecek komplikasyonları önlemek amaçlanıyor. Düzce İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen örnek uygulama ile sağlık çalışanları, hasta ve hasta yakınlarının beslenmelerinde çözüme ortak olmak amacıyla planlama yapılıyor.

2021 yılının Haziran ayından bu yana uygulanan proje İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda Atatürk Devlet Hastanesi mutfağında diyetisyen gözetiminde, uygun mutfak koşullarında, kaliteli glutensiz ürünler tercih edilerek ve tüm hijyenik şartlar sağlanarak eğitimli personeller tarafından glutensiz yemek menüsü hazırlanması şeklinde yürütülüyor.

Uygulamadan Atatürk Devlet Hastanesinde görev yapan  5 personel ile diyetisyenin yönlendirdiği hasta ve hasta yakınları faydalanıyor. Diğer  yemek hazırlama bölümünden bağımsız olan glutensiz mutfak ünitesine özel araç gereçler ile Hastane diyetisyeninin menü planlamasıyla glütensiz yemek menüsü sunuluyor. İl Sağlık Müdürlüğü Atatürk Devlet Hastanesi’nin yanı sıra, 5 İlçe Entegre Hastanesi personellerine hizmet verilerek glütensiz yemek temini yapılıyor.

 

 

 


Editör: E. Varol