Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“Erken teşhis ile önlenebilir”

İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, kronik böbrek hastalığının erken teşhis edildiğinde önlenebildiğine dikkat çekti.

“Erken teşhis ile önlenebilir”
10.03.2022 - 14:10
Haber Merkezi

Sık idrara çıkma,  tuvalete yetişememe gibi şikayetlerin böbrek hastalıklarının belirtileri arasında yer aldığını söyleyen Yılmaz, hastalık ile ilgili farkındalığın düşük olduğunun da altını çizdi.  Yılmaz, “Farkındalığın olmaması böbrek yetmezliği ihtimalini arttırıyor. Kişinin yaşam kalitesinin bozulmasına neden oluyor” dedi. 

BÖBREK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ
Yasin Yılmaz 10 Mart Dünya Böbrek Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Kronik Böbrek Hastalığının dünyada ve Türkiye’de önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu, vurgulayan Yılmaz, yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da böbrek hastalığının olabileceğini vurgulayarak “Sık idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma ve yanma, damla damla idrar yapma, kırmızı kahverengi renkte idrar yapma ve tuvalete yetişememe gibi şikayetlerde mutlaka hekime başvurulmalıdır” diye konuştu. 

EĞİTİMLER DÜZENLENİYOR
Yılmaz böbrek sağlığı konusunda ülke genelinde toplum bilincini arttırmak, kronik böbrek hastalığında erken tanının önemini vurgulamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla her yıl düzenli olarak sağlık personeline yönelik hizmet içi eğitimler ve halka yönelik bilgilendirme programları yürütüldüğünü ifade etti. 

YAPILABİLECEKLERİ SIRALADI
Böbrek rahatsızlıklarının erken teşhisle önlenebildiğini yada geciktirilebildiğini vurgulayan Yılmaz, kronik böbrek hastalığından korunmak için yapılabilecekleri de şöyle sıraladı:
Düzenli olarak egzersiz yapılmalı. Sağlıklı beslenme önemli. Vücut ağırlığının korunması gerekli. Tuzun azaltılması, gün içinde yeterli sıvı alınması, sigara içilmemesini, ağrı kesici ilaçlardan kaçınılması, kan basıncınnın ve kan şekerinin düzenli olarak ölçülmesi, risk grubunda olanların böbreklerini düzenli olarak kontrol ettirmeleri çok önemli.”


Editör: C. Karaca

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar