Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Otobüslerde Maske Takmaya Devam

Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, okul, hastane, sinema, tiyatro gibi kişiler arasında gerekli sosyal mesafenin sağlanamadığı kapalı yerler ile toplu ulaşım araçlarında maske kullanım zorunluluğunun devam ettiğini duyurdu

Otobüslerde Maske Takmaya Devam
4.03.2022 - 13:12
Güncelleme 4.03.2022 - 14:17
Özel Haber

Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Cevdet Atay başkanlığında Düzce Valiliği Toplantı Salonunda olağanüstü toplandı. Meclis, maske, HES Kodu ve PCR testi zorunluluğunun sona ermesinin ardından yeni kararlar aldı.

Toplantı sonrası yayımlanan yazılı açıklamada İçişleri Bakanlığı Genelgeleri ile; maske kullanımı, HES kodu sorgulaması ve negatif PCR test sonucu ibrazı istenilmesine dair hükümlerin uygulanmasının sonlandırıldığı hatırlatıldı.

MASKE KULLANIMI

Bundan böyle açık alanlar ile sosyal mesafenin uygulanabildiği ve uygun havalandırma koşullarının bulunduğu kapalı yerlerde maske kullanma zorunluluğunun bulunmadığı vurgulandı.

Öte yandan yeni bir karar alınıncaya kadar; okul, hastane, sinema, tiyatro gibi kişiler arasında gerekli sosyal mesafenin sağlanamadığı kapalı yerler ile otobüs, minibüs, servis, tren, metro, vapur, uçak gibi her türlü toplu ulaşım araçlarında (şehirlerarası dahil) maske kullanım zorunluluğu uygulanmasının devam ettiğine dikkat çekildi.

HES KODU UYGULAMASI

Alışveriş merkezleri (AVM), tiyatro, halı saha gibi belirli alanlara girecek veya otobüs, tren, uçak gibi toplu ulaşım araçlarının kullanacak kişilere yönelik HES kodu sorgulaması yapılması uygulamasının sona erdiği kaydedildi.

PCR TESTİ

Açıklamada ayrıca, aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ya da son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden uçakla seyahat gibi durumlarda istenilen negatif PCR test sonucu ibrazı istenilmesi uygulamasının sona erdiği ve bundan böyle Sağlık Bakanlığının hastalık belirtisi olmayan kişilerden PCR testi istemeyeceği ifade edildi. 

SINIR KAPILARINDAKİ UYGULAMA ESASLARI

Sağlık Bakanlığının kararı doğrultusunda sınır kapılarımızdan ülkeye girişte uygulanacak usul ve esaslara ilişkin de şu bilgiler verildi:

Hava yolu ile sınır kapılarımızdan ülkemize girişlerde; Dünya Sağlık Örgütü veya ülkemizce acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini veya ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere son 6 ay içinde hastalığı geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenler veya son 72 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucu ibrazı veya son 48 saat içinde alınmış negatif hızlı antijen testi ibraz eden kişilere karantina tedbiri uygulanmayacaktır.

Kara, deniz ve demiryolu sınır kapılarımızdan ülkemize giriş yapacak kişilerden herhangi bir belge istenmeyecektir.

12 yaş altındaki çocuklar ülkemize girişlerde PCR/Antijen test raporu ile aşı sertifikası uygulamalarından muaf tutulacaktır.

Dış ticaretin olumsuz etkilenmemesi için uçak mürettebatı ve kilit personel SARS­CoV­2 PCR testi ve karantina uygulamasından muaf tutulacaktır.

Yabancı ülkelerle ikili düzeydeki özel düzenleme hükümleri saklıdır.


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar