Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Erkeklerde En Çok Görülen Kanser Türü

Düzce Üniversitesi kurumsal radyosu Radyo Düet’te yayınlanan Hayatın Renkleri programına bu hafta Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Şenoğlu konuk oldu.

 Erkeklerde En Çok Görülen Kanser Türü
16.02.2022 - 16:58
Güncelleme 16.02.2022 - 18:40
Haber Merkezi

Aileden çocuğa, sağlıktan eğitime hayatın bin bir rengini içinden barındıran ve moderatörlüğünü Düzce Üniversitesi İletişim ve Tanıtım Koordinatörü Öğr. Gör. Duygu Özdemir Cömert’in üstlendiği programda “Prostat Hastalıkları” konusu ele alındı.

94.5 frekansı üzerinden yayın yapan Radyo Düet’teki programda Öğr. Gör. Duygu Özdemir Cömert’in sorularını yanıtlayan Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Şenoğlu, Üroloji Anabilim Dalı hakkında bilgiler paylaşarak sözlerine başladı. Prostatın bir organ, genital bir bez olduğunu belirten Şenoğlu, prostat hastalıklarını; iyi huylu prostat büyümesi, prostat kanseri ve prostat iltihabı şeklinde sınıflandırdı.

Prostat kanserinin yaşam boyu görülme oranının yüzde 16 olduğunu ifade eden Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi, akciğer kanseri ile birlikte erkeklerde en çok görülen kanser türü olduğunu sözlerine ekledi. Prostat büyümesinde şikayetlere göre tedavi yapılması gerektiğine işaret eden Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Şenoğlu, başlıca belirtilerin ise; sık idrara çıkma, gece idrara kalkma, idrar kaçırma, kesik kesik idrar yapma olarak sıraladı. Bu belirtilerin sadece prostat hastalıklarında görülmediğini dile getiren Şenoğlu, diğer hastalıklarla ayrımının çok iyi yapılması gerektiğini belirtti.

Prostat hastalıklarının idrar yolu enfeksiyonu, taş oluşumu, kanama, böbrek fonksiyon kaybı gibi olumsuz sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulunan Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Şenoğlu, prostat kanseri tanı ve tedavi yöntemlerinden de bahsederek Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde prostat hastalıkları konusunda bölge insanına yönelik önemli sağlık hizmeti sunduklarının altını çizdi.


Editör: C. Karaca

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar