Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

İş güvenliği kültürünün oluşması için sahaya inilmeli

İş güvenliği kültürünün oluşması için sahaya inilmeli
14.04.2016 - 09:31

Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği ile İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği (İSAG) işbirliğiyle düzenlenen panel, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rıfat Akbıyıklı, İSAG’la işbirliği içerisinde bu semineri düzenlediklerini söyledi.


Panelin ilk konuşmacısı İSAG Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kavlak, iş kazaları ve meslek hastalıklarını önlemek, ayrıca iş güvenliği kültürünü oluşturmak için sahaya inmeleri gerektiğini dile getirdi. Kavlak, bu güne kadar 23 üniversitede ve yaklaşık 43 farklı şehirde iş sağlığı ve güvenliği seminerleri düzenlediklerini ifade etti.

Panelin bir diğer konuşmacısı olan İnşaat Mühendisi ve 3. Hava Limanı İş Sağılığı ve Güvenliği Danışmanı Tevfik Paçacı, bu zamana kadar bin 500 iş sağlığı ve güvenliği uzmanı yetiştirdiklerini belirtti. Paçacı, 3. Havalimanı’nın büyük bir iş istihdamı sağladığına dikkat çekerek işi dünya çapında bir proje şeklinde nitelendirdi.

Panel,  A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Saadettin Sezginer’in konuşmalarıyla devam etti. Eğitim verirken yaşadığı olumlu ve olumsuz deneyimlerden örnekler veren Sezginer, bilgi ve tecrübelerini samimi bir üslupla paylaşarak kişisel koruyucu donanımın, iş sağlığı ve güvenliğinin temeli olduğunu vurguladı.

Panelin son konuşmacısı Layher İskele Marmara Bölge Müdürü Bülent Aldaş, güvenli iskele uygulamaları hakkında bilgiler verdi.  Bakanlık müfettişlerinin yaptığı çalışmalar sonucu iskelelere belli standartların geldiğini ifade eden Aldaş, doğru iskelenin nasıl kurulacağı konusunda önemli değerlendirmelerde bulunarak İskelelerin sıkı bir şekilde denetlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Program; katılım sertifikaları, plaket ve teşekkür belgelerinin takdim edilmesiyle son buldu.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar