Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SERBEST PİYASADA FINDIK FİYATLARI

Serbest piyasada Eylül ayında 100 TL'yi gördükten sonra yeniden düşüşe geçen fındık fiyatları 1 aydır 90 TL seviyesinden işlem görüyor. Raflarda ise durum çok farklı 1 KG fındık 350 TL’den satılıyor.

SERBEST PİYASADA FINDIK FİYATLARI
6.11.2023 - 16:00
Güncelleme 6.11.2023 - 16:50
Haber Merkezi

Türkiye'nin en fazla fındık üreten ili olan Düzce'de üreticiler kasım ayında oluşacak yeni fiyatlara kilitlendi. Rekoltenin azlığı, talebin fazla olması nedeniyle sezona fırtına gibi giren fındık fiyatları, TMO'nun müdahale alım fiyatlarını yükseltmeyeceğini açıklaması, tekelci firmanın piyasaya yaptığı iddia edilen baskı ve Yüksek faiz oranları nedeniyle krediye ulaşamayan firmaların fındık alımında zorlanması şok düşüşlere neden olmuştu.

Kavrulmuş Fındık 350 TL

Ancak dikkat çeken bir nokta, aynı fındığın paketlenmiş ve kavrulmuş hali için raflarda karşımıza çıkan fiyat.

Kilogramı 90 TL'den alıcı bulan kabuklu fındık, paketlenmiş ve kavrulmuş olarak raflarda 350 TL'den satışa sunuluyor. Bu fiyat farkı, üreticileri ve tüketicileri şaşırtmış durumda.

Üretici Üç Hanelere Kilitlenmiş Durumda

Önceki yılllarda piyasaya hızlı bir fındık akışı gerçekleştiren üreticiler bu yıl ise aynı oyuna gelmedi. Ziraat Odalarının 'fındığınızı pazara indirmeyin' çağrısına kulak veren fındık üreticileri, ürünlerini altın gibi evlerinde, odalarında saklayarak pazara indirmedi. Piyasaya sunulan fındık akışını en aza indirmeyi başardı. Kasım ayında üreticinin tek beklentisi fındık fiyatlarının 100 TL seviyesine çıkması olduğu belirtildi.


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar