Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

TEDAVİYİ KENDİ İMKANLARINIZLA YAPMAYIN

19.07.2021 - 13:00
Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, et tüketiminin arttığı Kurban Bayramı?nda özellikle obezite, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve diyabet (şeker hastalığı) hastalığı olanlara dikkatli olmaları uyarısında bulundu.
 Yılmaz özellikle kesim sırasında kaçan hayvanlar nedeniyle ciddi yaralanmalar yaşanabildiğini hatırlatarak ?Tedaviyi kendi imkanlarınızla yapmayın. Mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurun? dedi.
VİRÜS BULAŞ ORANI ARTABİLİR
Kurban Bayramı?nda hijyen ve sağlık koşullarına gereken önemin gösterilmesinin son derece önemli olduğunu belirten Yılmaz, koronovirüsün, bulaş oranının artabileceğini kaydederek ?Bu bayramı sevdiklerimizi korumak için mesafeli yaşayalım. Ziyaretlerimizi sınırlı tutalım. Yakın temastan kaçınalım. Bu bayram birbirimize olan sevgimizi, saygımızı ve güçlü aile bağlarımızı, sevdiklerimize mesafemizi koruyarak gösterelim? dedi.
ZOONOTİK HASTALIKLARA DİKKAT
Hayvanlardan insanlara geçebilen zoonotik hastalıklar ile ilgili uyarılarda bulunan Yılmaz ?Kurban kesimi gerekli dini hükümlere uygun sağlık ve çevre şartlarına bağlı kalarak yapılmalı. Ortam koşulları hijyenik hale getirilmeli, başta hayvanlardan insanlara geçen (zoonotik) hastalıklar olmak üzere, sağlık, çevre sağlığı, temizlik, etin işlenmesi, pişirilmesi, tüketilmesi, sakatatların çöpe atılmaması, sokak hayvanlarına verilmemesi, gibi konularda halkımızın bilgilendirilmesi çevre ve toplum sağlığının korunması açısından önem arz ediyor? diye konuştu.
KİŞİSEL TEMİZLİK KURALLARI İHMAL EDİLMEMELİ
Kurban kesimi sırasında kişisel temizlik kurallarının ihmal edilmemesi gerektiğini belirten Yılmaz şöyle devam etti: ?Kurban satış yerleri, kurbanlık nakli, kesim sonrası etin işlenmesi esnasında gerekli hijyen, güvenlik ve asgari teknik şartlara uyulması gerekmektedir.  Ayrıca hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, karkasın parçalanması, etin nakli, muhafazası, pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında kişisel temizlik kuralları ihmal edilmemeli ve kesim işlemleri sırasında gerekli olmayan kişiler kesinlikle bu alanlarda olmamalıdır.?
KENDİ İMKANLARINIZLA TEDAVİ ETMEYİN
Yılmaz özellikle kesim sırasında kaçan hayvanlar nedeniyle ciddi yaralanmalar yaşanabildiğini hatırlatarak ?Kesim esnasında gelişebilecek yaralanmalarda vatandaşların, yaraya temiz bir bezle bastırarak mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmaları, evde kendi imkânları ile tedavi etmeye çalışmamaları gerekiyor Düzce halkı ve sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Kurban bayramını en içten dileklerimle kutluyor, sağlık, mutluluk ve huzur içerisinde bir bayram geçirmelerini temenni ediyorum? diye konuştu.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar