Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Alternatifler Üzerinde Çalışılıyor

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz Türkiye’de emekli maaşının düşük olmasının en önemli nedenlerinden birinin erken yaşta emeklilik olduğunu söyledi. Yılmaz, Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile alakalı alternatif modeller üzerinde çalışıldığını, bunlardan birinin de düşük maaş modeli olduğunu vurguladı.

Alternatifler Üzerinde Çalışılıyor
22.02.2022 - 09:23
Güncelleme 22.02.2022 - 09:30
Özel Haber
2

‘ERKEN EMEKLİLİK MAAŞLARA YANSIYOR’

Erken yaşta emekliliğin maaş miktarına olumsuz yansıdığını belirten Yılmaz “EYT ile alakalı tabi ki mağdur olanlar var. Birde bir realite var. Oda şu; bizde EYT’liler ile alakalı seçim döneminde sorunun çözümü için girişimde bulunacağımızı vatandaşlarımıza vaat etmiştik. Ama ittifakımızın diğer ortağının EYT ile alakalı hiçbir seçim vaadi yoktu. Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun durumuna bakmak lazım. Emekli yaşı ortalamasını irdelemek lazım. Bir takım popülist yaklaşımlar, özellikle 1992 yılında çıkartılan emeklilik yasası ile beraber popülist yaklaşımla bu problemlerle bugün karşılaşıyoruz. Türkiye’de emekli maaşının düşük olmasının en önemli nedenlerinden biri erken yaşta emeklilik” dedi.

‘4 ÇALIŞAN 1 EMEKLİYE BAKMALI’

Ümit Yılmaz, Türkiye’nin OECD ülkeleri içerisinde en erken emeklilik yaşına sahip ülkelerden biri olduğuna dikkat çekerek “Bununla alakalı MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalay’ın önemli bir çalışması var. Dünya genelinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun nötrde kalabilmesi için bir emekliye 4 çalışanın bakması lazım.

Türkiye’de bu oran 1,7. Sosyal Güvenlik Kurumunun bu şartlar altında genel bütçeden katkı sağlanmadan ayakta durabilmesi mümkün değil. OECD ülkeleri içerisinde en erken emeklilik yaşına sahip ülkelerden biriyiz” dedi.

‘ALTERNATİFLER ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR’

EYT’liler ile ilgili farklı modeller üzerinde çalışıldığını belirten Yılmaz “Ama bu EYT’lileri görmezden gelelim demek değil. Burada gerçekten mağdur olmuş insanlar var. Bu insanların sorunlarına çözüm üretmek gerekiyor. 45 – 50 yaşında işini kaybetmiş insanlar var. Bunlara nasıl pozitif ayrımcılık yapıp emekli yaşına kadar bu insanları çalışma hayatının içinde tutabilirizi konuşmamız lazım. Bununla alakalı devletin Toplum Yararın Programı var. Buralarda bu insanları değerlendirebiliriz. Bunun dışında sağlık destek primlerini devlet karşılayabilir. Ayrıca alternatif modeller de çalışılıyor. Düşük maaş modeli de bunlardan biri. Bu artık toplumsal bir sorun halini aldı. Her kim iktidara gelirse bu sorunu çözebilecek bir ekonomik altyapı yok. Olsa bile sosyal güvenlik programınızda değişiklik yaptığınız zaman ‘Ya ben bunu hazinemden veriyorum’ deme şansınız olmuyor. Çünkü Dünyada borçlanma limitleriniz çok yükseliyor. Tüm etmenleri göz önünde bulundurup karşı taraftaki mağduriyetleri de dikkate alarak buna göre bir değerlendirme yapmak lazım” şeklinde açıklama yaptı.

 

 


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • sade vatandaş
  sade vatandaş
  22.02.2022 13:26

  aramışlar taramışlar çözüm olarak düşük maaş bulmuşlar çözüm olarak da bize yutturmuşlar ne zaman bitecek bu milletin imtihanı

 • sade vatandaş
  sade vatandaş
  22.02.2022 13:23

  Ümit bey tam bir siyasetçi kendi maaşı olmadığı için rahat konuşuyor. OECD de çalışan/emekli oranımız düşükse ve bu olumsuz bir durumsa hemen emeklilikleri kaldırmak mı gerekiyor zamana yayarak bir düzenleme neden akıllara gelmiyor. Hesaplansın OECD siyasetçilerinin beyin yapıları hizmet ön planda olmayan siyasetçiler devredışı kalsın olur mu ? SGK yı elbette devlet destekleyek orası kar etme kuruluşu değil sosyal güvenlik kurumu.

Resmi İlanlar