Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Kazanların Bakımı İhmal Edilmemeli

Makina Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Üyesi Atilla Birinci Eğitimli personeller tarafından işletilmeyen, periyodik test ve kontrolleri yapılmayan kazanlar ve basınçlı kapların kazalara davetiye çıkarttığını söyledi.

Kazanların Bakımı İhmal Edilmemeli
12.12.2021 - 16:21
Güncelleme 12.12.2021 - 21:31
Özel Haber

KONTROLLER İHMAL EDİLMEMELİ

Birinci kış aylarında kullanmaya başlanan kalorifer kazanları ve endüstriyel tesislerde kullanılan farklı tiplerdeki kazanlar ile genleşme tankı, hidrofor gibi basınçlı kapların kontrollerinin ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Birinci, iş kazalarını önlemeye yönelik iş güvenliği kuralları için ilgili yasal düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

İŞ KAZALARINA DAVETİYE ÇIKARTIYOR

Eğitimli personeller tarafından işletilmeyen, periyodik test ve kontrolleri yapılmayan kazanlar ve basınçlı kapların patlamalara ve iş kazalarına neden olabildiğini kaydeden Birinci “Kış mevsiminin kendisini hızla hissettirmeye başladığı bu günlerde, merkezi ısıtma sistemlerinde kullanılan sıcak su (kalorifer) kazanları da devreye girmiş durumdadır. Endüstriyel tesislerde kullanılan kazanlar gibi ısınma amaçlı konut ve hizmet binalarında kullanılan kazanların ve hidrofor gibi basınçlı kapların da yılda en az bir kez periyodik test ve kontrollerinin yapılması yasal bir zorunluktur. Diğer taraftan bu kazanların, kazan türüne göre eğitim almış personellerce işletilmesi gerekmektedir. Eğitimli personeller tarafından işletilmeyen, periyodik test ve kontrolleri yapılmayan kazanlar ve basınçlı kapların patlamalara ve iş kazalarına yönelik güvenlik riski göz ardı edilmemelidir” dedi.

SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca çıkarılan ve İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nin içeriğine değinen Birinci “İşyerlerinde bulunan iş ekipmanlarının kullanımı ile ilgili sağlık ve güvenlik yönünden uyulması gereken asgari şartları belirlemiştir. Anılan yönetmelik; kısaca iş ekipmanı olarak tanımlanan işin yapılmasında kullanılan herhangi bir makine, alet, tesis ve tesisatın yine yönetmelikte öngörülen aralıklarda ve belirtilen yöntemlere uygun olarak, yetkili kişilerce muayene, deney ve test faaliyetlerinin yapılmasını, kontrol sonuçlarının kayıt altına alınmasını ve yetkililer her istediğinde gösterilmek üzere uygun şekilde saklanmasını hüküm altına almıştır” diye konuştu.

 

Birinci buhar kazanları, buhar jeneratörleri, kızgın su kazanları, kızgın yağ kazanları, kalorifer kazanları ve diğer basınçlı kapların periyodik olarak kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizidi.

İŞ KAZASI RİSKİ AZALIYOR

Periyodik bakımların iş kazası riskini azalttığını kaydeden Atilla Birinci, “Kanunen yaptırılması zorunlu olan periyodik kontrolleri yaptırmayan Sanayi Kuruluşları Yetkilileri ve Site Yöneticileri’nin büyük riskler almakta olduğunu bir kez daha hatırlatırız” dedi.

SORUMLU PERSONEL EĞİTİMLİ OLMALI

Kazan işletmesinden sorumlu personelin eğitimli ve belgeli olması gerektiğini belirten Birinci, “Periyodik Kontroller ve Sanayi Kazan İşletmeciliği Eğitimleri hakkında bilgi almak isteyen sanayi kuruluşları ve site yönetimi yetkilileri  03805236869 numaralı telefon veya [email protected] elektronik posta adresini kullanarak Temsilciliğimizle iletişime geçebilirler” diye konuştu. Haber: Elif Varol


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.