Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

COVİD-19 MESLEK HASTALIĞI SAYILMALI

SES (Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası) Düzce İl Temsilcilik Başkanı Cemal Yılmaz , COVİD-19 'un meslek hastalığı olarak sayılması gerektiğini belirtti.

6.12.2021 - 14:30
Güncelleme 6.12.2021 - 19:29
Haber Merkezi

SAĞLIĞA ERİŞİM ZORLAŞIYOR: 
 

Ekonomik krizle birlikte iyice yoksullaşan halkın verdiği vergilerin sağlık hizmeti almasına yetmediğini savunan Yılmaz, “14 kalem de halkın cebinden çıkan katkı-katılım payları ve ilave ücretler, SGK Ödemesi kapsamından çıkarılan ilaçlar ve yılbaşından sonra zam gelecek diye piyasaya sunulmayan yüzlerce kalem ilaç nedeniyle yaşanan ilaç krizi, halkın sağlığa ödediği pay giderek artmakta ve sağlık hakkına erişimi zorlaşmaktadır” dedi. 
 

“HAKKIMIZ ÖDENİR ÖDEYİN”
 

‘Hakkınız ödenmez’ söylemine yanıtlarının net olduğunu ifade eden Yılmaz ‘Hakkımız ödenir. Ödeyin’ diyerek “Bıçak kemikte! Biz sağlık emekçileri COVID ile mücadele ederken, hastalanırken, hayatımızı kaybederken “emekleriniz ödenmez” edebiyatı yapanlara cevabımız netti. Hakkımız ödenir, ödeyin! 2022 yılı TİS masasına 100 den fazla talebi Konfederasyonumuz KESK üzerinden yollamıştık. Ancak birçok talebimiz ne hükümet tarafından ne de yetkili sendika tarafından tartışmaya dahi açılmamıştı. Evet sorunlarımız çok, derdimiz büyük. Mücadele edecek çok başlığımız, kazanacak çok hakkımız var. 
Cemal Yılmaz Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası olarak acilen giderilmesini istedikleri talepleri de şöyle aktardı: 
- Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçileri için döner sermaye performans uygulamalarının kaldırılarak yoksulluk sınırı üzerinde emekliliğe yansıyan temel ücret verilmesi, 
- 3600’den başlayarak kademeli olarak 7200 ek gösterge verilmesi, 
- Covid-19’un iş kazası ve meslek hastalığı sayılması,  
- Sağlık Emekçilerinin Yıpranma payının herkesi kapsayacak ve geçmiş yıllardaki hizmetimizi de içerecek şekilde  düzenlenmesi, 
-Tüm Sağlık ve Sosyal Hizmet alanlarında güvencesiz, düşük ücretlerle çalıştırılmnın kaldırılması.”

MİTİNGE DAVET
 

Talepleri hayata geçirilene kadar mücadeleyi sürdüreceklerinin altını çizen Yılmaz “Ülkemizde yaşanan hayat şartlarının giderek yaşanmaz hale gelmesi nedeniyle KESK’e bağlı Sendikalar olarak imza kampanyamız ve 19 Aralık Pazar günü İstanbul Kartal’da düzenlenecek mitingimize başta kamu emekçileri olmak üzere tüm halkımızı destek vermeye davet ediyoruz. Tekrar haykırıyoruz; Sağlık Ekip İşidir, ayrıştıramazsanız! Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz!” dedi.


Editör: A. Beşer Karpuz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar