Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Hava kirliliğini birlikte önleyeceğiz

Hava kirliliğini birlikte önleyeceğiz
30.10.2017 - 12:45

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 170 aileye tesisat yardımı yapıldığını belirten Dağlı, 400’ün üzerinde aileye de doğalgaz ödemeleri için yıllık 700 lira nakdi yardım verileceğini hatırlattı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Tanas, Temiz Hava Bölge Müdürü Zeliha Gemici ve İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Torun Düzce’de yürütülen hava kirliliği önleme çalışmaları ile ilgili istişarede bulunmak üzere Vali Zülkif Dağlı’yı makamında ziyaret ettiler. 

DÜZCEYE ÖZEL ALAKA

Ziyarette konuşan Dağlı, sirkülasyonun az olması nedeniyle hava kirliliğine maruz kalan Düzceye özel bir alaka gösterildiğini söyleyerek “İlimiz hava kirliliğini önleme açısından pilot il seçildi. İlimiz yapısı itibariyle çanak şeklinde. Dolayısıyla sirkülasyon zayıf. Bu nedenle hava kirliliği konusuna özel bir alaka gösterilmesi gerekiyor. Bakanlığımız bu durumu önemsiyor ve arkadaşlarımız buraya gelerek incelemelerde bulundular. Yaklaşık 6 – 7 ay önce bu çalışma başlamıştı. Biz il çapında yapılması gerekenleri bugüne kadar yaptık yapmaya da devam ediyoruz” dedi. 

DOĞALGAZ YARDIMLARI YAPILIYOR

Temmuz ayında alınan mahalli çever kurulu kararları doğrultusunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kanalıyla bir çok aileye doğalgaz yardımı yapıldığını ifade eden Dağlı şöyle konuştu: “Temmuz ayında bir mahalli çevre kurulu kakarı alındı. Burada doğalgaz ulaşan mahallelerimizde kömür yakılmaması üzerine durulan en önemli maddelerden biriydi. Belediyemiz Zabıta ekipleri bu konuda gerekli denetimleri yapıyor. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımızın doğal gaz olan yerlerde kömür dağıtımı yapmaması kararı alındı. En önemli kararlardan biri de buydu. 400’ün üzerinde vatandaşımıza doğalgaz veya elektrikle ısınmak üzere yıllık 700 lira ısınma yardımı veriyoruz. Ayrıca şuanda 770’ün üzerinde evimize de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı imkanlarıyla doğalgaz tesisatı döşeniyor. Yıl sonu itibariyle tamamlanması planlanıyor. 125 tesisatçıyla görüşüldü. Bunların hepsi sahada çalıştı. Vakfın elindeki ihtiyaç sahiplerinin isimlerinin bulunduğu liste esas alınarak çalışmalar yapılıyor. Doğalgaz açıldığı andan itibaren biz tesisatçının parasını ödüyoruz. 170 eve doğalgaz bağlanmış olacak.”

BİRLİKTE ÖNLEYECEĞİZ

Dağlı hava kirliliğinin koordineli ve yoğun bir çalışma ile önleneceğini vurgulayarak “İlimizde sanayinin oluşturduğu hava kirliliği de çok önemli. Çevre müdürlüğümüz gece gündüz denetimlerini yapıyor. Ama asıl önemli olan eğitim. Mahalle muhtarlarımızın tamamı eğitildi. Hep birlikte yapılacak bir çalışma. Hava kirliğili yoğun ve sistemli bir çalışmayla hep birlikte önleyeceğiz” dedi. 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.