Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Her geçen gün büyüyor ve gelişiyor

Her geçen gün büyüyor ve gelişiyor
11.09.2017 - 15:38

Sosyal güvenlik bilincinin yerleştiğine vurgu yapan Köroğlu, İl genelinde toplam kayıtlı çalışan kişi sayısının 102 bin 822’yi bulduğunu kaydetti. Nüfusun yüzde 15,36’lık kısmını ise emeklilerin oluşturduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Projesi kapsamında Düzce’de 2017 yılının 8 aylık döneminde 7 bin 224 artı istihdam sağlandığının ve bunun önemli bir başarı olduğunun altını çizen Köroğlu, kayıt dışı istihdam oranının da her geçen gün düştüğünü vurguladı.

İşsizlik sorununu çözmek maksadıyla güzel çalışmalara imza atıldığını dile getiren Köroğlu, ayrıca Genel Sağlık Sigortası’ndaki üç ayrı prim tutarının tarih olduğunu, yeni sistemde artık kişilerin 53 lira 40 kuruş ödemeleri halinde tüm sağlık imkanlarından faydalanabildiğini ifade etti.

Köroğlu Düzce Üniversitesi bünyesinde açılan Sosyal Güvenlik Bölümü sayesinde mevzuatı bilen personeller yetiştirdiklerini ve bunun kuruma ilerleyen yıllarda önemli artılar sağlayacağını kaydetti.

 “Sigortasız çalışmayın geleceğinizden çaldırmayın” sloganını yineleyen Köroğlu kurumun kapısının her zaman vatandaşlara açık olduğunu vurguladı.

İl Müdürü Köroğlu ile Düzce’de Sosyal Güvenlik Kurumu’nu konuştuk. Milli seferberlik projesi, sigortalılık hizmetleri, eğitim, denetim gibi konularda Düzcelileri ilgilendiren önemli bilgiler verdi.

İşte kurumla ilgili A’dan Z’ye her şeyin konuşulduğu o röportaj;

Kendinizi tanıtır mısınız?

1975 Erzurum doğumluyum. 1997 yılında SSK’da icra memuru olarak göreve başladım. 9 yıl icra memurluğu yaptım. 2006 yılında şeflik sınavını kazanarak Erzurum’a gittim. Burada 4 yıl şeflik yaptıktan sonra 8 ayı merkezde, 17 ayı Hınıs ilçesinde olmak üzere 2 yıl merkez müdürlüğü yaptım. İl Müdür yardımcısı olarak Mardin’e atandım. Burada 2.5 yıl İl Müdür Yardımcılığı görevini yürüttükten sonra 2015 yılında rotasyonla Ordu’ya atandım. Burada da 1.5 yıl İl Müdür Yardımcılığı yaptıktan sonra 31 Ekim 2016 tarihi itibariyle Düzce Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü olarak vekaleten atandım. 9 aydır burada görevime devam ediyorum.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yapısı ile ilgili bilgi verir misiniz? 

Bilindiği gibi Düzce 2006 yılında Bolu’dan ayrıldı. Bulunduğumuz bina 2013 yılının Mart ayında teslim alınmış. 8 bin 461 m2. Bunun 4 bin 481 m2’si idari alan, 3 bin 581 m2’si bahçe alanı olarak kullanılmakta. Kurumumuzda ilimize bağlı Akçakoca’da bir merkez müdürlüğümüz var. Düzce merkezde il müdürü, 2 İl Müdür Yardımcısı, muhasebe, mal hizmetleri, Merkez Müdürlüğü olmak üzere 100 personelle hizmet vermekteyiz. Akçakoca’da da bir merkez müdürümüz, 5 personelimiz var.  İlimizde sözleşmeli olarak 9 özel sağlık sunucumuz mevcut. 103 eczane, 28 optik, 8 medikal ile sözleşmemiz var.

Düzce Nüfusunun yüzde kaçı sosyal güvenlik kapsamında?

Verilere göre Düzce’nin 370 bin 371 nüfusu var. Sigortalı işçi çalıştıran ve bize bildirge veren 7 bin 851 işyeri mevcut. Nüfusun yüzde 87,64’lük kısmı sosyal güvenlik kapsamında. Kendi genel sağlık sigortasını ödeyenler ve pirimi devlet tarafından karşılananlar bu oranın dışında. Düzce’de sosyal güvenlik bilinci yerleşmiş durumda. Tabi Düzce’nin 4. Bölge teşvik kapsamında olmasının da bu oranda etkisi var. Teşvik süresi 31.12.2017’ye uzatıldı. Dolayısıyla işverenler çalışanlarını sigortalı yaptıkları zaman teşvik indiriminden yararlanıyorlar.

Düzce’de sigortalı çalışanların nüfusa oranı nedir?

Sosyal Güvenlik kapsamında aktif çalışan kişi sayısına baktığımızda,  4/c olarak anılan emekli sandığından faydalanan 12 bin 389, 4/b olarak anılan Bağ Kur’dan faydalanan 13 bin 465 ve 4/a olarak anılan SSK’dan faydalanan 76 bin 968 kişi bulunmakta. Yani Düzce’de toplan kayıtlı çalışan kişi sayımız 102 bin 822. Çalışanların toplam nüfusa oranı yüzde 27,76. 

Emeklilerin nüfusa oranı nedir?

Sosyal Güvenlik kapsamında aylık alan kişi sayısına baktığımızda Emekli sandığı emeklisi 7 bin 702 kişi, Bağ Kur emeklisi 15 bin 407 kişi, SSK emeklisi 33 bin 794 kişi var. Yani toplamda 56 bin 903 emeklimiz var. Emeklilerin toplam nüfusa oranı yüzde 15,36. 

Yararlanıcıların sayısı ile ilgili bilgi verir misiniz?

Sosyal Güvenlik kapsamında bakmakla yükümlü tutulanların yani çalışanlardan faydalanan yararlanıcıların sayısı 164 bin 880 kişi. Bunlar anne baba, eş ve çocuklar. Bunların nüfusa oranı da yüzde 44,52.

Hiç bir sigortaya tabi olmayanların durumu nedir?

Birde Genel Sağlık Sigortası kapsamında tescil edilenler var. Hiç bir sigortaya tabi olmayanlar ve primi devlet tarafından karşılananlar. Bunlar aile içi toplam gelirin kişi başına düşen kısmı asgari ücretten az olanlar. Yani eski yeşil kartlılar. Bunları sayısı da 20 bin 335. Birde hiçbir sigortaya tabi çalışmayan, sadece sağlık primini ödeyenler var. 53 lira 40 kuruş ödeyerek sadece sağlık sigortasından yararlananların sayısı da 11 bin 883 kişi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Projesi kapsamında sağlanan artı istihdam sayısı kaç?

Sayın Cumhurbaşkanımızın 2017 yılının başında başlattığı Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Projesi vardı. Bizde İş Kur İl Müdürümüzle birlikte proje kapsamında yaklaşık 485 ziyaret gerçekleştirdik. 2016 yılındaki toplam çalışan sayımız 95 bin 598’ken 2017 yılının Ağustos ayı itibariyle 102 bin 822’ye yükseldi. Düzce’de 7 bin 224 artı istihdam gerçekleştirdik. Bunda teşviklerin etkisi var. Ayrıca Çalışma Hayatında Milli Seferberlik kapsamında, 687 nolu Kanun Hükmünde Kararname ile Mart ayından geçerli olmak üzere  başlatılan 2016 yılı Aralık ayı bordrosundaki çalışan sayısına ek olan her işçinin işveren ve işçi payının tamamını biz karşılıyoruz. Dolayısıyla 2017 yılı sonuna kadar 2016 yılı Aralık ayı bordrosundaki çalışan sayısına ek olan her işçinin vergisini, sigortasını devlet karşılıyor. İşveren sadece kişinin maaşını ödüyor. Bununda istihdam artışına büyük etkisi oldu.

Kayıt dışı istihdam oranı ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Bizim Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanlığımız var. 2000’li yılların başında kayıt dışı istihdam oranı yüzde 58’ken şuan yüzde 30’larda seyrediyor. 2015 yılı TÜİK verilerine göre Düzce’nin de içerisinde yer aldığı TR42 Bölgesinde kayıt dışı istihdam yüzde 30’ken 2016 yılında yüzde 26,40’a düştü. Yani kayıt dışı oranımız her geçen gün düşüyor.

 Düzce’nin teşvikten yararlanıyor olmasının artıları neler?

Bizim 3 Organize Sanayi Bölgemiz var. 4.sü yolda. Her geçen gün yeni bir teşvik programı yayınlanıyor. İhtiyaca ve talebe göre teşvik programları hazırlanıyor. Devletten sosyal yardım alan bir kişiyi çalıştıran işverenin işveren payını devlet karşılıyor. Organize Sanayi Bölgeleri ve coğrafi konumundan dolayı Düzce Batı’da yüzde 6’lık teşvikten yararlanan tek il. Ekonomi kurultayında görüşüldü ve teşvik 31.12.2017’ye kadar uzatıldı. 687 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, 5084 sayalı teşvik kanununun devreye girmesinden bu yana uygulanan en kapsamlı teşvik. Sigorta priminin tamamını vergisi ile birlikte asgari ücret üzerinden hesaplanan 787 liranın tamamını biz karşılıyoruz. Biz işverene diyoruz ki siz artı olarak bir kişiye iş verin, 31.12.2017 tarihine kadar sadece maaşını vereceksiniz. Tüm vergi ve sigorta pirimi ödemelerini biz karşılayacağız. İş Başı Eğitim Programı kapsamında İş Kur’dan işçi alınırsa işveren 3 ay çalışanın maaşını da vermiyor. 3 aydan sonra da sadece maaşını verecek. Amacımız işsizliği azaltmak. Bunu karşılığını gördük. 7 bin 224 kişilik artı istihdam gerçekleşmiş. Bunda bizim 4. Teşvik bölgesinde olmamızın ve 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin çok büyük etkisi var.

Genel Sağlık Sigortası’ndaki üç ayrı prim tutarı tarih oldu. Yeni sistemde artık kişiler 53 lira 40 kuruş ödemeleri halinde tüm sağlık imkanlarından faydalanabiliyorlar. Yeni sistemin getirilerini anlatır mısınız?

Gelir sigortası daha önce üçlüydü. Biz bunu teke indirdik. Dedik ki aile içindeki toplam gelirin kişi başına düşen miktarı bürüt asgari ücretin üçte birinden azsa eskiden yeşil kartlı dediğimiz kişilerin primini biz karşılayalım. Ama kişinin geliri bürüt asgari ücretin üçte birinden fazlaysa ne kadar olup olmadığını bakmaksızın 53 lira 40 kuruş ödemesi halinde tüm sağlık imkanlarından faydalandırıyoruz. Mültecilerin genel sağlık sigortasından faydalanabilmesi için en az 1 yıl ikamet şartı aranıyor. Kişi gelir testine girmeden yeterince geliri olduğunu beyan ederek bize müracaat etmesi halinde yine bu imkandan faydalanıyor.

Denetim faaliyetleri ile ilgili bilgi verir misiniz?

Bizde sosyal güvenlik denetmenleri var. Bize idari açıdan bağlı olarak çalışıyorlar. Ama rapor açısından bağımsızlar. Raporlar Ankara’da değerlendiriliyor. Biz bir rehberlik faaliyeti yapalım dedik. Belli başlı kurumlara listeler gönderildi. Farklı türdeki yaklaşık 400 işyerine benimde bulunduğum bir ekip bilgilendirme ziyaretleri yaptık. Sigortacılığı, kayıt dışı çalıştırmanın sakıncalarını, sigortalı çalıştırmanın faydalarını anlattık. Geçtiğimiz sene bu ziyaretleri tamamladık ve bu sene artık denetim zamanı dedik. Alo 170’ten BİMER’den CİMER’den  gelen şikayetleri anında değerlendirmek kaydıyla denetimlerimizi yapıyoruz. Ayrıca rutin denetimlerimiz oluyor. Ankara’dan yine bir liste gönderildi. Denetmenlerimizi sahaya süreceğiz. Bizim şuan 3 tane sosyal güvenlik denetmenimiz, 5 tane de denetmen yardımcımız var. Bu 5 yardımcı denetmenden yalnız biri rapor yazma yetkisini sahip. Diğerleri henüz 1 yılı doldurmadığı için rapor yazamıyorlar. Peyder pey kadromuzu genişletmeye çalışıyoruz. Sosyal güvenlik denetmen sayımız da zaman ilerledikçe artacak.

Düzce Üniversitesi’nde açılan Sosyal Güvenlik Bölümünün kuruma sağladığı ve ileride sağlayacağı faydalar neler?

Düzce Üniversitesi’nde açılan Sosyal Güvenlik Bölümü’nü daha da geliştirdik. Kurumumuzda çalışan personelin yaklaşık yüzde 65’i bu bölümden mezun olanlardan oluşuyor. Çok gençler ve kurum bölümün faydalarını görünce bu alandan mezun insanları burada görevlendirmeye başladı. Düzce Üniversitesi İşletme Fakültesi bünyesinde Sosyal güvenlik bölümü açıldı. Öğretim elemanı açığı oldu. Bunu daha önceki il müdürlerimiz, denetmenlerimiz derse girerek kapattılar. Bende burada ders veriyorum. Ayrıca kurumumuzda görevli 3 denetmen arkadaşımız da derslere giriyorlar. Daha önce kişiler kurumda çalışmaya başladıklarında kanun, yönetmelik, mevzuat öğreniyorlardı. Artık okulda öğreniyorlar. Bu bizim için önemli bir kolaylık olacak. Kişi işe başladığı zaman mevzuatı bilecek. Bu hem kurum hem de vatandaş için önemli bir kolaylık sağlayacak. Biz teorinin yanında uygulamayı da öğrencilerimize aktarıyoruz. Biz 81 il müdürlüğüne başvurarak burada eğitim alan öğrencilerin staj için kendilerine başvurduklarında mutlaka değerlendirilmelerini talep ettik. İl müdürlükleri de bunu bir fırsat olarak gördüler. Çok büyük bir açıktı. Çünkü bizim mevzuatımız ağır. Eski kanunları bileceksiniz yeni kanunları bileceksiniz ve harmanlayacaksınız. Bu bizim için bulunmaz fırsat.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar