Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“Depreme dayanıklı yapılar imal edilmeli”

“Depreme dayanıklı yapılar imal edilmeli”
16.08.2017 - 17:23

Dağlı, depremin yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada Ülkemizin yaşadığı en büyük felâketlerden biri olarak tarihteki yerini alan 17 Ağustos 1999 depremlerinde ilimiz genelinde toplam 270 vatandaşın hayatını kaybettiğini , bin 157 vatandaşında yaralandığını hatırlattı.

Zülkif Dağlı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Düzce’nin de etkilendiği; bundan 18 yıl önce meydana gelen, Marmara Bölgesinde binlerce insanımızın ölümüne ve yaralanmasına yol açan 17 Ağustos Doğu Marmara Depreminin yıldönümünde bir kez daha derin bir hüznü ve acıyı yüreklerimizde yaşıyoruz.

Ülkemizin yaşadığı en büyük felâketlerden biri olarak tarihteki yerini alan 17 Ağustos 1999 depremlerinde ilimiz genelinde toplam 270 vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve 1157 vatandaşımız da yaralanmıştır. Bu büyük felâkette kaybettiğimiz hemşerilerimizin acısı hâlâ yüreğimizde taptazedir. Devletimiz ve milletimiz, bütün zor ve acılı günlerde olduğu gibi, bu felaketten sonra da, birlik ve beraberlik halinde hareket etmiş, yaraların sarılması ve yeniden yapılanma çalışmaları için olağanüstü bir gayret göstermiştir. 

Yaşadığımız depremler bir gerçeği ortaya çıkarmıştır. Deprem her an olabilir   can kaybı vermemenin anahtarı, depreme dayanıklı yapıların imal edilmesidir. Deprem  Öldürmez Bina Öldürür” gerçeği asla unutmayalım.  Depremler her zaman olacaktır. Önemli olan bu depremlerde kayıplarımızı en aza indirmek için depremlere hazırlıklı olmalı ve içinde yaşadığımız binalarımızı buna göre yapılandırmalıyız. Afetler sonrası yara sarmak değil, afetler oluşmadan önce gerekli önleyici tedbirlerin alınması büyük önem arz etmektedir. Can kayıpları, imar planına aykırı kaçak ve ruhsatsız yapılardan kaynaklanmaktadır

Devletimiz tarafından desteklenen kentsel dönüşüm uygulaması da bunun için önemli bir fırsat oluşturmaktadır. Kurumlarımızın ve sivil toplumun gayretleriyle insanlarımızın bilinçlendirilmesi ve ilimizdeki tüm bina stokunun depreme dayanıklı hale getirilmesi hepimize düşen hayati bir görevdir.

17 Ağustos Depreminin yıldönümünde güzel ilimizin ve  ülkemizin bir daha böyle afetlerle karşılaşmamasını temenni ederken, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyor ve  yakınlarına bir kez daha başsağlığı diliyorum.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar