Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Deprem gerçeği

Deprem gerçeği
16.08.2017 - 09:46

17 Ağustos 1999 yılında yaşanan büyük Marmara Depreminin 18. yılında Düzce İnşaat Mühendisleri Odası İl Temsilciliği, deprem gerçeğine bir kez daha dikkat çekti. Depremin afete dönüşmesine ranta dayalı bozuk yapı üretiminin yol açtığı vurgulandı.

Ülke tarihinin en büyük ve sonuçları itibariyle en acı depremlerinden biri olan Marmara Depreminin üzerinden 18 yıl geçti. 17 Ağustos 1999 Gölcük merkezli Doğu Marmara depremi binlerce insanımızın ölümüne ve yaralanmasına, milyarlarca liralık ekonomik kayıp ortaya çıkardı. TMMOB İnşaat Mühendisleri 

Odası 17 Ağustos Depreminin yıldönümü nedeniyle deprem açıklaması yaptı 

Düzce İnşaat Mühendisleri Odası İl Temsilciliği adına açıklama yapan Ayşe Emiroğlu, Bilim ve mühendislik dışı yapılaşmanın olası afetlere yol açtığını söyledi. “Deprem değil uygunsuz konut öldürür” tanımlamasının eksik olduğunun altını çizdi.

Emiroğlu, “Konut, yer seçiminden planlamaya, projelendirmeden programlamaya, inşadan denetlemeye uzanan bir bütünlük içerisinde çalışılması gereken yapı üretim sürecinin bir ürünüdür. Öldürenin deprem değil, bilim ve tekniği yok sayan, günübirlikçi odaklı, ranta dayalı bozuk yapı üretim süreci olduğu gerçeği görülmelidir” dedi.

Çarpık, güvensiz ve kaçak olarak üretilen yapıların yaşanabilir bir çevreye dönüşmesi gerektiğini söyleyen Emiroğlu, sınırsız betonlaşmanın doğa olaylarını afete dönüştürdüğünü vurguladı.

Emiroğlu, “ Kentimizde bulunan apartmandan bozma okul, sağlık tesisi, kreş, yurt ve benzeri yapılar varlıklarını sürdürüyor. Kamu kurumlarına bağlı okulların, yurtların, hastanelerin tam sayısı, kaç tanesinin yıkılıp yeniden yapıldığı, kaçının güçlendirilmesi gerektiği, kaçının projelendirildiği ve kaç işin bitirildiği gibi bilgilere ulaşmak çok kolay olmuyor” şeklinde konuştu.

Emiroğlu, depremi afete döndürenin rant yaratma politikaları olduğunu söylerken, kent politikaları ve yapılaşmanın, bilime, tekniğe ve akla uygun bir perspektifle, rant için değil, toplum yararı için yapılması gerektiğini dile getirdi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar