Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Ya problemliyiz ya problemsiz

Ya problemliyiz ya problemsiz
27.07.2017 - 17:17

Bu tür üst düzey ziyaretlerin ya çok problemli yada çok problemsiz illere yapıldığını hatırlatan Kayıkçı, bu görüşmeyi ara karne olarak değerlendirdiklerini ve toplantıdan çıkacak sonuçları açık yüreklilikle kısa süre içerisinde Düzce kamuoyuna açıklayacaklarını belirtti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan beraberinde Genel Müdür Yardımcısı Özgür Arzik ile birlikte Düzcede faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlar odaları birliği yöneticileri ve esnaf odaları yöneticileri ile bir araya geldi. 

ZİYARET BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Toplantı öncesi basına açıklamalarda bulunan Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Mustafa Kayıkçı, bu ziyaretin kendileri için çok önemli olduğunu dile getirerek “Bugün bizim için önemli bir gün. Esnaf ve Sanatkarlar Teşkilatının Bakanlıktaki en üst temsilcisi olan değerli Genel Müdürümüz ve Müdür Yardımcımız ilimizi ziyarete geldiler. Düzce’deki odaların çalışmalarını, düşüncelerini ve Düzce’nin durumunu tahlil ettiler. Düzce’nin bakanlıktan nasıl göründüğünü konuştuk” dedi. 

YA PROBLEMLİYİZ YA PROBLEMSİZİZ

Bu tür ziyaretlerin ya çok problemli yada çok problemsiz illere yapıldığını hatırlatan Kayıkçı sonucu Düzce kamuoyuna açık yüreklilikle aktaracaklarını söyleyerek “Bizim için bu ziyaretin çok önemli olmasının sebeplerinden biri de bu ziyaret ya çok problemli yada çok problemsiz illere yapılıyor. Toplantımız iç istişare şeklinde geçti. Daha sonra bu toplantının sonucunu açık yüreklilikle Düzce kamuoyuna açıklayacağız. Bu bizim için bir ara karne” diye konuştu. 

Oda yöneticilerinin yanı sıra esnaf ve sanatkarların da katıldığı toplantıda Genel Müdür Necmettin Erkan, Bakanlığın esnaf ve sanatkârlara yönelik icraatları ile ilgili bir konuşma yaptı.

Esnaf ülkemizin gücüdür

Genel Müdür Erkan, Esnaf ve sanatkârların ekonomiye yaptığı katkıya vurgu yaparak, “Güçlü Esnaf, Güçlü Ekonominin Teminatıdır” dedi.

Erkan, bu kesimin küreselleşmeden kaynaklanan yüksek rekabete uyum sağlayamama, sermaye yetersizliği, gelenekçi ticaret modelleri, proje üretememe, tüketici tercihlerine cevap verememe, işbirliği ve kümelenme kültürünün eksikliği gibi sorunlarla karşı karşıya kaldığını belirtti. 

Esnafların sorunlarını her daim takip ettiklerini belirten Necmettin Erkan, son yıllarda esnaf ve sanatkârlarla ilgili yapılan düzenlemelerden bahsetti.

Faizsiz kredi desteklerinin hayata geçirildiğini, esnaf ve sanatkara ilk kez %100 faiz indirimli, başka bir ifadeyle sıfır faizli kredi kullanma imkânı sağlandığını kaydeden Erkan,  “2016 yılı sonunda esnaf ve sanatkârların da dâhil olduğu 15 binin üzerinde KOBİ’ye faizsiz kredi desteği verildi. 2017 yılı başında ise gelen yoğun taleplerin neticesinde 2,5 Milyar TL’lik bütçe ile 460 Bin KOBİ’ye faizsiz kredi imkânı sağlanmıştır” diye konuştu. 

ESBİS sistemi hayata geçirildi 

Türkiye’deki tüm esnaf ve sanatkârların sicil ve oda kayıtlarının (ESBİS) adı altında tek bir veri tabanında toplandığını hatırlatan Necmettin Erkan, Ahilik kültürünün yaşatılmasına yönelik çalışmaların da titizlikle yürütüldüğünün altını çizdi. 

Necmettin Erkan perakende sektörünün hukuki altyapıya kavuştuğunu  dile getirerek böylece, esnaf ve sanatkarlara ciddi avantajlar sağlandığını vurguladı. 

Esnaf ve sanatkârların ekonomik koşullara ayak uydurabilmeleri için uzun vadeli, gerçekçi, uygulanabilir ve sürdürülebilir politikalarla desteklenmesinin gerekli olduğuna işaret eden Erkan, bundan hareketle Esnaf ve Sanatkâr Sektör Analizleri Projesi’ni hayata geçirdiklerini, Esnaf ve sanatkârlar lehine vergi mevzuatında değişiklikler yapılmasına ön ayak olduklarını belirtti. 

Erkan ayrıca Sosyal Güvenlik alanlarındaki sorunların da tek tek çözüldüğünü, sicil affı - taşınır rehni uygulamasının hayata geçtiğini, Çıraklık eğitiminin kolaylaştırıldığını ve ilk kez Ahilik Sandığının kurulduğunu söyledi. 

Erkan toplantıya katılan meslek kuruluşu temsilcilerinin görüş ve taleplerini dinledi ve gereken çalışmaların yapılacağını vurguladı. 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar