Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Bu takım Düzce'nin gururu

Bu takım Düzce'nin gururu
13.02.2017 - 09:37

Halı saha tutkunları artık büyük sahada top koşturuyor.Geçen yıl kurulan, Veteranlar ve Masterlar Federasyonuna bağlı, 40 yaş üstü oyunculardan oluşan lig, yola 19 takımla çıktı. Bu yıl takım sayısı 59a yükseldi. Bu yıl yeni kurulup lige katılan Düzce Akçakoca Gökspor Takımlarda oynayanlar arasında işadamı da var, eğitimcilerde. Amaç erkeklerin en önemli sosyalleşme aracı futbolu profesyonelce yapmak
Akçakoca Göksporda oynayan bazı oyuncular profesyonel. Ama onlar sporun değil iş hayatının profesyonelleri... Üstelik sadece işlerinde değil, halı sahada da kendini ispat etmiş isimler. Onlar yılların halı sahacıları... Ama bu kez durum farklı, artık halı sahadaki gibi dar alanda kısa paslaşmalar yok, saha büyük... Onları halı sahadan bir üst klasmana taşıyan geçtiğimiz yıl kurulan Veteranlar ve Masterler Ligi... Ligin adından da anlaşılacağı üzere sahadaki isimler belli bir yaşın üstünde... Bu ligde top koşturmak için 40 yaş üstünde olmak şart! Henüz bir üst yaş sınırı açıklanmadığı için, bileğine güvenene yeşil saha açık! Türk erkeği için futbol denince akan sular durur... Ve futbolla sadece seyirci olarak ilgilenmek hiçbir zaman yeterli gelmez. Topa ayağıyla yön verebilen her erkeğin rüyası bir maç yapmaktır. Bu hayali bugüne kadar halı sahada yaşayan futbol tutkunlarının yeni adresi, Veteranlar ve Masterler Ligi... Ligde şu anda Türkiye genelinden 51 takım yer alıyor, Kıbrıs da bu mücadelenin içinde sekiz takımıyla boy gösteriyor. Geçtiğimiz yıl kurulan Masterler ve Veteranlar Federasyonu takımlarındaki tüm oyuncular lisanslı futbolcu tıpkı Futbol Federasyonunda olduğu gibi... Bu oyuncuların tek farkı asıl işlerinin futbol olmayışı... Aslında bazı takımlarda eski futbolcular da yer alıyor. Onlar tıpkı yıldız oyuncular gibi muamele görüyor. Artık saha büyük, hedef yüksek, ligde top koşturmanın hazzı paha biçilmez!

GÜNDOĞAN “SAĞLIK RAPORU ŞART!”
Geçtiğimiz yıl ligin kurulmasının ardından Düzce de ilk kurulan takımlardan Akçakoca Gökspor.. Kulübün başında işadamı Gökhan Solak ve Akçakoca nın son yıllarda yetiştirdiği futbol antrönörü olarak Muhasebeci Erkin Gündoğan var .Peki ya bu yaşta futbol oynamak sakıncalı değil mi diye soruyoruz Gündoğana... Özellikle altını çizerek yanıtlıyor; "Her birinden sağlık raporları istiyoruz. Futbolcu taahhütnamesi imzalatıyoruz. Zaten burada sahaya çıkan insanlar hayatlarında futbol oynuyor. Bizde oynadığı zaman en azından her yıl sağlık raporu alıyorlar. Bu lig olmasa bu insanlar top oynamayacak değiller. Yine sahalardalar, hatta daha performansı yüksek halı sahalardalar. Saha büyük ama bu aşırı zorlanma anlamına gelmiyor." Lige katılan insanların hepsinin iş hayatında olduğunun altını çizen Erkin Gündoğan, "Erkekler eşlerinden ayrı top oynamaya gidiyor, sorunlar da çıkıyor bu nedenle. Bizim amacımız eşleri de tribüne çekmek.

GÜNDOĞAN “FUTBOLU BIRAKAN BUNALIMA GİRİYOR”
Erkin Gündoğan , eski bir futbolcu aynı zamanda Gökspor kulübü hocası .Akçakoca da birçok sporcu yetiştiren ve çeşitli kulüplerde futbol oynadıktan sonra hocalığa devam eden Gündoğan, bu kulübün talep doğrultusunda kurulduğunu anlatıyor; "Antalyada üç-dört günlük turnuvalar olur, oraya da en az 40-50 takım gelir. Futbolu seven, büyük sahada oynayan insanlardır .Gökspor takımında her kesimden oyuncu vardır bunlar”. Öğretmen,Bankamemuru,Emekli,Esnaf,ÖzelGüvenlik,Cankurtan,TeknikSorumlu,Sigortacı,Muhtar,İşçi,Serbest Doktor, Sanayici, İşadamı, Mühendis” . Bende düşündüm İnat ettim bu konu üzerine yoğunlaştım. Türkiyenin dört bir yanında hasbelkader oluşmuş tüm takımları aradım fedarasyonla temasa geçtim ve kulübü değerli başkan Gökhan Solak ile kurduk.".. Herkes eski heyecanı hissetsin dedim. Amacım insanların sporu bıraktıktan sonra yaşadığı boşluğu kapatmak. 26 yaşımda futbolu bırakmak zorunda kaldım. İnsanlar futbolu bırakınca bunalıma giriyor, kahve köşelerinde kalıyor. Spor yapınca, zinde olmak için ormana koşuya gidiyor."

GÜNDOĞAN “İŞ SAHİBİ İNSANLARIZ”
Özellikle Akçakocada 4-5 yıldır top oynadığımız bir grubumuz ve her yıl aramızda yaptığımız bir turnuvamız var. Özellikle son bir iki yıldır birlikte oynadığımız arkadaşlarla maçlar yapıyorduk ve sürekli katılabileceğimiz bir turnuva araştırıyorduk. ve bu lige katıldık. Ligin büyük sahada oynanması birazda bizi heyecanlendırdı, çünkü takımda daha önce hiç büyük sahada oynamamış arkadaşlarımız olduğu gibi büyük sahada oyun tecrübesi olan arkadaşlarımızda vardı sonuçta oynamayanlar merakını daha önce oynayanlarda özlemini gidermiş oldu. 40 yaşından sonra insanın böyle bir sahada oynaması ayrı bir keyif. Hepimiz çalışan, iş sahibi insanlarız. Lig sayesinde profesyonelce bir arada futbol oynama şansı elde ettik."

Yaşam boyu spor şart! Yaş kaç olursa olsun herkes aktif olmalı. İnsanlar bir dönem profesyonel spor yapıyorlar ama bunun belli bir yaşı var. O yaş geçtikten sonra sürdürmek mümkün değil. Enerji yetmiyor, güç yetmiyor ama oynama isteği bitmiyor. Senelerce spor yapan birinin bir anda bırakması mümkün değil. Bu lig insanların hem bu isteklerini tatmin etmek hem de sağlıklı yaşamak için biçilmiş kaftan. Ama herkes yaşına göre hareket etmeli. Futbol çok ağır bir spor. Böyle bir aktivite insan sağlığına faydalı olsun derken zarar vermemeli. Bunun için herkes hududunu bilecek. Egolarını, hırslarını, agresifliklerini törpüleyecek. Yaşam boyu spor fikrini kabul edip, o seviyede oynamak gerekiyor. Her yaş insandan bir şeyler götürüyor. 40 yaşında da, 50 yaşında da oynayan var. Bu tür organizasyonların yapılması gerekiyor. Buna katılmak isteyen herkese kapıların açık olması gerekiyor ama bunu yapan insanların da olgun, yaşının verdiği tecrübeyle hareket etmesi şart! Kimse 20lerinde değil, dengeli yapmak lazım. Halı sahada, üç-beş metre koşarak durumu idare edersin ama burası büyük saha, burada oynamak çok zor.Gelecek yıl kapılarımızı Düzce de eski sporcularımıza kapımızı açacağız,herkes gelip GöksporVeteranlar takımı adı altında spor yapabilecektir.

ESKİ VANSPOR FUTBOLCUSU NEVZAT GÖKTAŞOĞLU
Düzce Akçakoca da bu sezon ilk defa Türkiye Masterler ve Veteranlar ligine katılan Akçakoca Gökspor kulübünde futbol oynayan 1974 Van doğumlu Nevzat Göktaşoğlu bu hafta sonu oynanan Gökspor Zonguldak veteranlar maçında orta sahada görev aldı ve ilk maçında göz doldurarak dikkat çekince bizde onunla kısa bir röportaj yapmağı gerek duyduk,GöktaşoğluGündüzleri Akçakoca nın farklı yerlerinde inşaat taşoronluğu yapan, ağır işlerinden arta kalan zamanda futbolu çok sevdiği için eskiden Vansporda futbol hayatı sürdürdükten sonra futbola veda eden ve inşaat taşoronluğuna başlayan Göktaşoğlu Futbol benim için bir tutku" Küçük yaştan itibaren ilgi duyduğu tek sporun futbol olduğunu ve babasının desteğiyle de küçük yaşta futbola başladığını söyledi., 12 yaşından itibaren Vansporda futbol oynadığını ifade etti. Göktaşoğlu, futbola başlangıcının biraz da çevresi ile bağlantılı olduğunu belirterek, "Akrabalarım ve arkadaşlarımla dar sokak aralarında sürekli top oynuyorduk. Futbolu çok sevdim ve böylece futbola başlamış oldum." dedi.Göktaşoğlu, futbolun kendisi için bir tutku olduğunu da işaret ederek, "artık biz zamanımızı doldurduk,hobi olsun diye Akçakoca GöksporVeteranlar takımı adı altında spor yapmaya çalışıyor,eski günlerimi hatırlamaya çalışıyorum “dedi

İŞTE KADRO
Erkin Gündoğan’nı çalıştırdığı temsilcimizde kadro şu isimlerde oluşuyor: Gökhan Necati Solak, Mustafa Çakır, Şevki Uzuner, Ergin Gündoğan, Levent Sağlam, Selahattin Bal, Erhan Göbül, Tezcan Balcı, Yasin Sakallıoğlu, Kudret Altay, Aykan Gülbahar, Sabri Çakır, Ali Kemal Yılmaz, Okan Türkgülü, Hasan Yıldırım, Numan Aslıipek, Yüksel Ocak, Orhan Gürbüz, Çetin Şahin, Murat Öztürk, Lokman Şimşek, Ümit Koç, Yılmaz Cellat, Kenan Sarıahmet, Serkan Oktay .NevzarGötaşoğlu,MustafaGözütok,Sefer Tuzcuoğlu

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar