Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Japonya’dan Bakan Özlü’ye davet

Japonya’dan Bakan Özlü’ye davet
20.01.2017 - 13:59

 

 

Avrupa Birliği ve Dış ilişkiler Genel Müdürü Dr. Ünal Gündoğan ile Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. İlker Murat Ar’ın da yer aldığı toplantıda konuşan STS forum başkanı Omi;

 

“Son on yılda Türkiyenin bilim ve teknoloji alanında çok ilerlediğini görüyoruz. Sayın bakanımızı 2017 yılında yapılacak STS forumuna davet etmek istiyoruz. Geçen sene 13.’sünü gerçekleştirdiğimiz toplantıya 1200 kişi katıldı. Katılanlar arasında Japonya başbakanı Shinzo Abe, Slovenya başbakanı ve Rusya başbakanı da vardı. Biz Türkiyenin artık takım olarak; siyasetçi, bilim adamı ve işadamı ile birlikte STS forma katılmalarını bekliyoruz” dedi.

 

Bakan yardımcısı Çelik ise, konuşmasına STS forum başkanı Omi ve heyetini bakanlıkta ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Geçen yıl 2 ekimde Japonyanın Kyoto şehrinde gerçekleştirilen “13. Bilim ve Teknoloji Bakanları Toplantısı”na bilim sanayi ve teknoloji bakanı sayın Dr. Faruk Özlü’nün katıldığını hatırlatan Çelik şöyle devam etti:

 

“STS forumun kurucusu ve başkanı olan sayın Omi Japonyada maliye ağırlıklı milletvekili yapmış. Ben de parlamentodaydım, 13 yıl milletvekilliği yaptım. Bilim Sanayi ve enerji komisyonunda da uzun süre başkanlık ve yöneticilik görevinde bulundum. Ben Sakaryayı temsilen parlamentoda bulundum. Sakarya’da Toyota araba üretimi yapıyor ve diğer yan sanayilerle de onu destekliyor. Çok memnunuz. Sadece Sakaryada yaptığı bir modelinin tanıtımına geçen gün ben de katıldım.. Oradan bütün dünyaya satılan bu model Sakaryada üretiliyor bundan dolayı da teşekkür ediyoruz. Dolayısıyla ilişkilerimiz, memnuniyet verici bir şekilde yürüyor daha da ilerlemesini umut ediyorum. Bugünkü bu ziyaretin bu ilişkileri daha da ileriye götüreceğine inanıyorum. Ülkelerimiz arasında bakanlığımız ve bakanlığımıza bağlı kuruluşların işbirliğini biz de önemsiyoruz. Bu iş birlikleri arasında bugüne kadar yapılmış olanlar var. Mesela TÜBİTAK’la bir işbirliği yapılmış, KOSGEB ve PATENT ENSTİTÜSÜ ile de bir işbirliği yapılmış. Dolayısıyla biz bu işbirliklerinin daha da geliştirilmesinden yanayız. Japonyanın bilim ve teknoloji alanındaki seviyesini biliyoruz ve önemli olduğunu da görüyoruz. Dolayısıyla ülkelerimiz arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek adına bilim ve teknolojide de daha ileri adımlar atma adına bu yıl içerisinde Tokyo’ya bir bilim ve teknoloji Müşaviri Atamayı planlıyoruz. Bu şekilde bilim ve teknolojik işbirliğini somutlaştırmak niyetindeyiz.

 

Dolayısıyla ülkelerimiz arasındaki bu işbirliğinin her düzeyde geliştirilmesi hem tecrübe sahibi sayın Omi gibi ülkelerin önder insanları, hem de ilgili yöneticiler ve bakanlık yöneticilerinin desteği ve katkısı ile mümkün. Biz de onun için gerek TÜBİTAK, gerekse üniversitelerimiz ve ilgili kurumların, 2017deki bu faaliyetlere katılmaları konusunda gerekli adımları atacağımızı bildirmek isterim. STS Forumun faaliyetlerini biliyoruz uzun yıllardır yaptığı ve birçok ülkenin katıldığı bu toplantılarla bilim ve teknoloji alanında dünyaya katacağı çok şey olduğuna inanıyoruz ve daha da artmasından yanayız. Biz de 2017 yılında yapılacak bu forma katılmayı planlıyoruz.

 

Artık yapılan bilim ve teknolojik çalışmalar bir ülkenin insanına yapılmış değil bütün insanlığa yapılmış sayılıyor. Çünkü o, bir ilaç olabilir, bir teknolojik alet olabilir; bütün insanlar bunu kullanıyor ve faydalanıyor. O yüzden yapılan faaliyetlerden STS’nin de içinde bulunduğu faaliyetlerin her birinin insanlığa katkı veren değerli faaliyetler olduğunu ayrıca ifade etmek istiyorum. Üniversitelerle de bu işbirliğinin ülkemiz ve insanlık adına da iki ülkenin bilim ve teknoloji alanında katkı vereceği görüşündeyiz. Beraberliğimizin sürmesini arzu ediyoruz, çalışmalarımızın devam etmesini temenni ediyoruz.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.