Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

81 ilde uygulamaya geçiyor

81 ilde uygulamaya geçiyor
12.01.2017 - 13:39

 Bakanlığın yürütmüş olduğu çalışma ile vatandaşlar, inşaatta kullanılan betonların içine konulan çipler sayesinde satın alacakları ya da oturacakları evin sağlamlığını ‘e-beton’dan öğrenebilecek.

İnşaatlarda kullanılan betonun kalitesini elektronik ortamda takip etme imkanı sağlayan çalışma ile vatandaşın inşaatlarda kullanılan betonun kalitesiyle ilgili kafasında herhangi bir soru işareti kalmayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yakından takip ettiği çalışmaya göre, dökülen betonun farklı bölümlerine çipler yerleştirilecek. Çipler sayesinde betonun kırımının ne zaman yapıldığı, hangi kalitede döküm yapıldığı, hangi mühendis tarafından kontrol edildiği, hangi laboratuvarda beton kalitesi denetimi yapıldığı elektronik ortamda kayıt altına alınacak. Sistemin e-devlete entegre edilmesiyle birlikte vatandaş parsel numarası ile oturduğu ya da almayı düşündüğü evin beton kalitesine ilişkin tüm bilgilere erişebilecek. Yine e-devlete girip geçmişte kaç kez denetlendiği ve inşaatla ilgili fotolara erişim imkanı bulacak. Vatandaşlar, 2011 yılından sonra yapılan tüm inşaatlara ilişkin bu bilgilere erişebilecek. İnşaatın imalat aşamalarına ilişkin fotoğraflar, denetim bilgileri, müteahhitlik firması, hangi mühendis ve mimarın denetlediği ile geçmişte yaşanan sorunlara ilişkin verileri görebilecek.

Yapı Denetim Sistemi (YDS) kapsamında yapılan çalışma ile çip sistemine geçişle birlikte inşaatlarda kullanılan betona ilişkin tüm bilgilere erişme imkanı sunuluyor. Örneğin betonun kalite kontrolünün yapıldığı 7 günlük kırıma dikkat edilip edilmediği elektronik ortamda görülebilecek. Beton kalitesinde bozukluk varsa bu sistemde görülebilecek. Kural ihlali yapanlara cezai yaptırımlar uygulanacak. Uygulama vatandaşa herhangi bir ilave maliyette yüklemeyecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma, halihazırda Afyonkarahisar, Karaman ve Düzce şehirlerinde pilot olarak uygulanıyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar