Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“Teklif yeniden değerlendirilmeli”

“Teklif yeniden değerlendirilmeli”
12.01.2017 - 10:37

Düzce Baro Başkanı
Av.Azade Ay  Anayasa değişikiğinin bu hali ile toplumsal kutuplaşmayı daha da körükleyeceğine inandığını ve bu teklifin bir an evvel geri çekilmesini beklediklerini belirtti.

YARGI YASAMA VE YÜRÜTME’DEN AYRI OLMALI
Yargı kuvvetinin mutlaka Yasama ve Yürütme’den ayrı olması gerektiğine işaret eden Ay açıklamasına şöyle devam etti: “Demokrasinin  ve hukuk devletinin vazgeçilmez şartı ; Yasama, Yürütme ve Yargı Kuvvetlerinin birbirinden ayrı olmasıdır. Parlementer Sistemlerin doğası gereği  Yasama ve Yürütme arasındaki ayrılık yumuşak, Yasama ve Yürütme’nin Yargı’dan ayrılığı ise mutlaktır. Başkanlık sistemlerinde ise başkana verilen yetkileri denetlemek ve dengelemek için Yasama ve Yürütme de birbirlerinden kalın çizgilerle ayrılmıştır. Ancak, her iki sistemde de Yargı kuvveti mutlaka Yasama ve Yürütme’den ayrı olmak zorundadır.”
 


YARGININ BAĞIMSIZLIĞI ORTADAN KALKAR
Anayasa Değişikliği teklifi tüm sonuçlarıyla değerlendirildiğinde Yargı’nın bağımsız ve tarafsızlığını ortadan kalkacağını iddia eden Ay şunları kaydetti: “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan, Anayasa Değişikliği teklifi tüm sonuçlarıyla değerlendirildiğinde,  Kuvvetler Ayrılığı prensibinden Kuvvetler Birliği prensibine bir gidişin hedeflendiği, Yargı’nın bağımsız ve tarafsızlığını ortadan kaldıracağı açıktır.”

DENETİM NEREDEYSE İMKANSIZ
Ay, değişikliğin gerçekleşmesi halinde Yürütme’nin faaliyetlerinin denetiminin nerdeyse imkansız olacağını dile getirerek “Ayrıca, bu değişiklik teklifi kabul edilirse, TBMM Yasama faaliyetleri durma noktasına geleceği gibi, Yürütme’nin milli iradenin vücut bulduğu TBMM tarafından da denetlenmemesi sonucunu doğuracaktır. Oysaki başkanlık sistemlerinde, Yürütme’nin başı sayılan Başkanının denetimi açık ve keskin kurallara bağlıdır. Ancak görüşülen bu değişiklik teklifinde ise Yürütme’nin faaliyetlerinin denetimi nerdeyse imkansızdır” dedi.

YENİDEN DEĞERLENDİRİLSİN
Anayasa değişikliği teklifinin, Cumhuriyetin temel nitelikleri, kuvvetler ayrılığı, hukuk devleti ilkeleri ışığında yeniden değerlendirilmesini isteyen Ay şöyle devam etti: “Toplumu oluşturan bireylerin bir arada yaşamalarının temel sözleşmeleri olan, bireyin hak, özgürlük ve devlete karşı ödevlerinin düzenlendiği Anayasa’ların, geniş bir uzlaşı içerisinde yapılması gerekir. 15 Temmuz’dan bu yana gelinen süreçte, ülkemize ve milletimize yönelik terör olayları, bu kapsamda çıkarılan Ohal Kararnameleri , yaşanan toplumsal olaylar nedeniyle toplumda mevcut olan gerginlik, Temel Yasa olan Anayasa’nın değiştirilmesi  için elverişli bir iklimin bulunmadığının en büyük göstergesidir. Bu nedenle, Anayasa değişikliği teklifinin, Cumhuriyetin temel nitelikleri, kuvvetler ayrılığı, hukuk devleti ilkeleri ışığında yeniden değerlendirilmesi gerektiğini önemle hatırlatır, bu hali ile toplumsal kutuplaşmayı daha da körükleyeceğine inandığımız bu teklifin bir an evvel geri çekilmesini diler, yüce milletimizin iradesine sonsuz saygı duyduğumuzu bildirir, kamuoyunun bilgilerine sunarım.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar