Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Bu proje Düzce’yi uçuracak

Bu proje Düzce’yi uçuracak
11.01.2017 - 18:22

Nigar Demircan Çakar, projenin hem Düzce hem üniversite hem de bölge için uçuş bileti olduğuna dikkat çekti. Düzce’nin bölgesel kalkınmada önemli bir şehir haline geleceğini söyledi.

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, YÖK tarafından hazırlanan  "Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve  İhtisaslaşması Projesi" kapsamında hem tarımsal atıkların endüstriyel alanda dönüştürülmesi hem de api terapi uygulamalarının  Düzce’de  hayata geçeceğini söyledi. Proje çerçevesinde özellikle Alternatif Tıp alanında Yığılca arısından faydalanılacağının altını çizen Çakar, ayrıca kampüste tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirileceği bir botanik bahçesi oluşturacaklarını açıkladı.

Projenin hem Düzce hem üniversite hem de bölge için uçuş bileti olduğuna dikkat çeken Çakar, sağlık ve çevre alanlarının tercih edilmesinin sebebini şöyle aktardı: “Bu proje bizim uçuş biletimiz demiştik. Şuanda üst makamlar tarafından bize verilen his gerçekten üniversitemiz için de bölgemiz için de çok farklı bir proje olacağı yönünde. Sağlık ve çevre konusuna neden değindik. Burası çok önemli bir çevre alanı. Hem eski su havzası olmasından dolayı hem de yeşil Düzce olarak anılmasından dolayı.    Doğal kaynakları, zenginlikleriyle birlikte bir de bölgenin çok önemli bir kaynağı var oda fındık. Biz Türkiye’nin ikinci fındık üreticisiyiz. Oradan da hareketle özellikle tarımsal atıkların etkin kullanılması ve sanayiye, endüstriye geri dönüşümü sağlanmalı.”

TARIMSAL ATIKLAR ENDÜSTRİYE

Çakar, tarımsal atıkların endüstriyel alanda dönüştürülmesi için çalışacaklarını belirterek “Her ne kadar tarımsal bile olsa atık atıktır. Onların geri dönüşümünü sağlamadığımız zaman çok önemli bir çevresel faciaya da neden olabiliriz. Bu yüzden biz çevre alanında tarımsal atıkların geri dönüşümünü hedefliyoruz. Yani bölgenin fındığından, mısırından, buğdayından çıkan atığı nasıl endüstriye kazandırarak bölgeye faydalı olabiliriz diye çalışacağız” dedi.

DÜZCE’DE APİTERAPİ UYGULAMASI

Proje kapsamında Apiterapi uygulamasının hayata geçeceğini kaydeden Çakar, bu alanda Yığılca arısından faydalanılacağını ifade ederek “Sağlık alanında da özellikle ülkemizden eksik kalan ama herkesin televizyonda gördüğünde ilgi duyduğu, şu bitki şuna iyi geliyor, bu rahatsızlık için şunu yapmak lazım diye doğal ürünlerle beslenme, doğal yaşama ve alternatif tıpa bir yönelim var. Ama bunu hekimlerin yapması gerekiyor. Bende gönülden inanıyorum. Hedefimiz sahip olduğumuz güçlü sağlık potansiyeli, tıp fakültesi ve diğer alanlarla birlikte geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında Düzce’ye bir merkez yapmak. Dünyada çok az adı geçen Apiterapi, arıyla tedavi alanında inşallah Yığılca’nın arısı bir başka faydayla adını duyurmuş olacak. Bu potansiyelle de sağlık turizmini arttırmayı düşünüyoruz. Bölgenin sürdürülebilir kalkınmasına da böyle katkı sağlayacağız” diye konuştu.

TIBBİ AROMATİK BİTKİLER YETİŞTİRİLECEK

Çakar kampüs içerisinde tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirileceği bir botanik bahçesi oluşturulacağını açıklayan Çakar şöyle devam etti: “Kampüs içerisine bir botanik bahçesi yapıyoruz. Orada tıbbi aromatik bitkilerde yetiştireceğiz. Yaklaşık 50 bin metrekarelik bir alanımız var. Aynı zamanda çok güzel bir fotoğraf ve yürüyüş alanı olacak. Kendi bitkisini üreten, kendi bitki ekstresini çıkaran ve bunları sağlık alanında kullanan bir merkez olacağız. Önemli olan bunu bölgeye yayabilmek. Üniversite olarak ARGE yapsak kimin ne işine yarayacak. Tek başına üniversite bundan çok kar eder. Ama bu projenin asıl odak noktası bölgenin sürdürülebilir kalkınmasına fayda sağlamak.”

ASIL AMAÇ BÖLGESEL KALKINMA

Çakar, asıl amaçlarının bölgesel kalkınma olduğunun altını çizerek “Arıcılık merkezi ile birlikte orada bir farkındalık oluştu. 10 kilo bal üreten hanımlar artık 100 kilo bal üretir hale geldi. Burada küçük otellerde, pansiyonlarda, ekoturizm adı altında gezici hekimlerimiz sağlık turizminden faydalanmak için gelen kişilere Apiterapi uygulasa, bitkisel tedavi uygulasa yada farklı alanlarda alternatif tıp hizmeti verse, bütün bölge bundan faydalansa asıl yaygınlaşma ve bölgenin kalkınması böyle olacak” şeklinde açıklama yaptı.
 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar