Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Sektörel sorunlar masaya yatırıldı

Sektörel sorunlar masaya yatırıldı
30.12.2016 - 11:59

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası, T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı Kayıtlı İstihdamın Teşviki II Hibe Programı kapsamında yürütülen  “Tekstil Sektöründe Kayıtlı İstihdamın Teşvik Edilmesi” adlı projenin, 3. çalıştayı tamamlandı.

Tekstil imalat sanayicilerinin davet edildiği Çalıştay’da proje faaliyetleri konusunda genel bilgiler verildi. Düzce’de mevcut istihdamın önemli bir bölümünü karşılayan ve kadın çalışan sayısı bakımından ön plana çıkan tekstil sektöründe kayıtlı isithdamın teşvik edilmesinin önemi vurgulandı.

 Ayrıca, bu proje kapsamında, sektörde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli firmaların kapasitelerinin arttırılması, kurumsallaşmalarına katkı sağlaması amacıyla verilen devlet destekleri, ISO 9001 - OHSAS 18001 kalite yönetim sistemlerinin kısa tanıtımları yapıldı. Eğitim, danışmanlık ve belgelendirme faaliyetleri konularında bilgilendirmeler gerçekleştirildi.

Projeden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hayati Eğilmez, çevre odalar ile işbirliği yapılarak düşük kaliteli uzak doğu menşeli tekstil ürünlerinin ithalatlarına kısıtlama getirilmesini sağlamak üzere ilgili bakanlığa bir rapor sunduklarını, Düzce Meslek Yüksek Okulu’na destek vererek tekstil teknolojileri bölümünün Moda ve Tasarım amaçlı çalışmaya başlamasına katkıda bulunduklarını, önümüzdeki günlerde brode sektöründe çalışanların belgelendirilmesini sağlamak üzere Mesleki Yeterlilik Kurumu nezdinde meslek standardı taslağı çalışmalarını yürüteceklerini, son günlerde sayısı gittikçe artan iş mahkemeleri davalarının uzlaşma yolu ile çözülmesi konusunda farkındalık yaratmak için çalışacaklarını ve Düzce Üniversitesi ile imzaladıkları protokol kapsamında yürütülen Düzce Sektörel Analiz - SWOT Çalışmasının sonuna gelindiğini, 10 Ocak 2017 tarihinde odada toplu meslek komitesi toplantısında çalışmanın değerlendirileceğini ve sonrasında kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etti.

Çalıştayın son bölümünde katılımcı firma temsilcileri ile  proje ve Düzce’de Tekstil Sektörü ile ilgili  mevcut durum, sorunlar, görüş ve öneriler dile getirildi. Katılımcılar toplantının çok verimli geçtiğini, görüş ve önerilerin hayata geçirilmesi için Oda öncülüğünde ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini kaydettiler.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.