Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Asılsız ihbarın cezası 250 TL

Asılsız ihbarın cezası 250 TL
28.12.2016 - 17:12

ACİL ÇAĞRILAR TEK NUMARADA BİRLEŞTİ

İl mülki sınırlarını kapsayacak şekilde ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görev alanlarına giren her türlü acil çağrının karşılanması, sevk ve koordine edilmesi amacıyla kurulan 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü bünyesine sırasıyla, İtfaiye (110 Yangın), AFAD (122 Alo AFAD), Orman (177 Orman Yangını İhbar), Sağlık (112 Sıhhi İmdat),Jandarma (156 Jandarma) ve Emniyet (155 Polis İmdat) acil çağrı hizmetleri dahil edilerek, Düzce’de tüm acil çağrılar "112" numarası altında birleştirildi.

ASILSIZ ÇAĞRILAR ZAMAN KAYBI YAŞATIYON   

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, 112 Acil Çağrı Merkezine gelen asılsız çağrıların toplam çağrı içinde büyük bir yer tuttuğu bildirilirken,  bu durumun çağrıyı karşılayan ve yönlendiren personelin mesaisinin büyük bir kısmında bu çağrılarla uğraşmak zorunda kalmasına, personel veriminin düşmesine, çağrıyı karşılayan personel gereksiz çağrılarla ilgilenirken acil yardım bekleyen kişilerin çağrı merkezine ulaşmasında zaman kaybı yaşanmasına, kaynak israfına, maddi ve manevi kayıplara hatta can kayıplarına neden olabileceği kaydedildi.

CEZASI 250 TL 

112 Acil Çağrı Merkezini acil yardım talep çağrıları dışında asılsız ihbar ve gereksiz yere hattı meşgul edenler, kötü niyetli ve hakaret amaçlı olarak arayan ve bu davranışlarında ısrar eden kişiler hakkında kanunlar, çağrı merkezini asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul ettikleri tespit edilen kişilere il valileri tarafından 250 Türk Lirası idari para cezası verilecek. Tekerrür halinde bu ceza iki katı olarak uygulanır  hükmü uyarınca, Valilik idari yaptırım kararı uygulanacak. Ayrıca, fiilleri Türk Ceza Kanunu kapsamına girenler hakkında da Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacak.


İDARİ VE ADLİ İŞLEM YAPILACAK

Acil çağrı hizmetlerinin önemi ve aciliyetine istinaden 112 Acil Çağrı Merkezi hizmetlerinin hızlı, etkin ve verimli sunulabilmesi için sabit/mobil telefonlardan gelen asılsız çağrı/ihbarlar ile failleri tespit edilerek, konuya ilişkin bilgi ve belgeleri 112 Acil Çağrı Merkezinde hizmet veren ilgililer ve müdürlük yetkilileri tarafından idari ve adli işlemler yapılmak üzere Valilik Makamına ve Cumhuriyet Savcılıklarına sunulacak.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar