Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ADD Kubilay'ı andı

ADD Kubilay'ı andı
23.12.2016 - 17:19

    Yılmas mesajında şu ifadelere yer verdi “Cumhuriyet tarihimizin en önemli irtica olayı, tarihe “Menemen Olayı” veya “Kubilay Olayı” olarak geçmiştir. Olay İzmir ilinin Menemen kasabasında olmuştur. 23 Aralık 1939 tarihinde Menemen’de sabah namazından sonra camiden aldıkları yeşil sancağı yola diken 6 kişi silah zoruyla etraflarına adam toplamaya çalışırlar. Sancağın etrafında tekbir getirerek dönmeye başlarlar. “Şapka giyen kafirdir, din elden gidiyor, saltanatı geri getireceğiz” diyerek bağırmaya başlarlar. Menemen’de yedek subay öğretmen olarak görev yapan Mustafa Fehmi KUBİLAY, bu hareketi bastırmak için bir manga asker ile olay yerine gelir, isyancıların arasına girerek teslim olmalarını ister. İsyancılardan biri ateş ederek Kubilay’ı şehit eder. Olaya müdahale eden 2 bekçi de isyancılar tarafından şehit edilir. Menemen ayaklanması daha sonra ordu birlikleri tarafından sert bir şekilde bastırılır. Bu olay tarihe “Menemen Olayı” veya “Kubilay Olayı” olarak geçmiştir.
    Kubilay, Cumhuriyete, Atatürk ilke ve devrimlerine yürekten bağlı bir Türk genciydi. Atatürk devrimlerini korumak uğruna şehit olduğunda 24 yaşındaydı. Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi olarak, Mustafa Fehmi Kubilay’ı ve 2 Cumhuriyet bekçimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Cumhuriyet tarihindeki önemli yerlerini koruyacaklardır.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.