Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Köroğlu'ndan 'zamanında ödeyin' uyarısı

Köroğlu'ndan 'zamanında ödeyin' uyarısı
21.12.2016 - 12:31

İLK İKİ ÖDEME TARİHİ ÖNEMLİ
Köroğlu, daha önceki yapılandırma kanunlarından farklı olarak taksitli Taleplerde bu kanun kapsamında ilk taksidin 2 Ocak 2017, ikinci taksidin ise 28 Şubat 2017 tarihinde tam ödenmesi gerektiğini hatırlattı. Aksi takdirde yapılandırma hakkının düşeceğini vurgulayan Köroğlu  “Peşin olan taleplerin 02.01.2017 yani ilk taksit ödeme tarihine kadar talep edilmesi halinde takside çevrilmesi mümkün bulunmakta olup, ilk taksitinde bu tarihte ödenmesi gerekmektedir. İlk taksitin bu tarihte ve öncesinde ödenmemesi halinde taksitlendirme bozulacaktır. Taksitler, taksit ödeme süresi olarak belirlenen sürenin en geç son gününe kadar ödenecektir. Ödemelerin son gününün resmi tatile rastlaması halinde ödeme, takip eden ilk iş günün mesai bitimine kadar yapılabilecektir” dedi.

SÜRESİ İÇİNDE ÖDENMEZSE GEÇ ÖDEME ZAMMI
İlk iki taksitten sonra ödenmesi gereken yapılandırma taksitlerinin, bir takvim yılında ikiden fazla süresi içerisinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde de yapılandırma hakkının kaybedileceğine işaret eden Necmi Köroğlu borçluların geç ödeme zammına maruz kalmamaları için uyarılarını şöyle sıraladı: Taksitlendirme süresi içinde ayrıca ödenmesi gereken, (aktif olan sigortalılar için) cari ay primlerinin, bir takvim yılında çok zor durum olmaksızın ikiden fazla süresi içerisinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde de yapılandırma hakkı kaybedilecektir. Yapılandırmanın cari ay primlerinin ödenmemesi nedeniyle ihlale girmesi halinde zor durum beyanı için en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezlerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Yapılandırma taksitleri ile cari ay primleri, ödeme vadesinden sonra gecikme zammıyla birlikte ödense dahi ihlal durumu ortadan kalkmamaktadır. Dolayısıyla taksitlendirme bozulacaktır. Yapılandırma hakkı kaybedilmeyecek şekilde bir takvim yılında iki veya daha az taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde ikiye kadar (2 dahil) ödenmeyen veya eksik ödenene taksit tutarlarının son taksiti izleyen ayın sonuna kadar gecikilen her ay için 6183 sayılı Kanunun 51 inci maddesine göre belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammı ile birlikte ödenmesi halinde bu taksitler için de yapılandırma hükümlerinden yararlanılacaktır. 6736 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmak üzere borçların taksitle ödemesi talebinde bulunulması halinde, başvuru süresi sona erdikten sonra tercih edilen taksit süresinden daha uzun taksit süresinde ödeme yapılması talep edilmeyecektir. Ancak; tercih edilen taksit seçeneğinden daha kısa taksit seçeneğinde ödeme yapılması halinde, ödenecek tutar ilgili katsayıya göre düzeltilecektir. 6736 sayılı Kanun hükümlerine göre ödenmesi gereken tutarların anılan Kanunda belirtilen usul ve esaslara göre ödenmemesi nedeniyle yapılandırması bozulanlar, ödedikleri tutarlar oranında ilgili Kanun hükümlerinden yararlandırılacaklardır.

BANKA MEMURUNA MUTLAKA BELİRTİN
6736 sayılı Kanun uyarınca yapılacak taksit ödemelerinin, anlaşmalı banka şubeleri ve PTT şubelerine yapılabileceğini ifade eden Köroğlu, taksitler için yapılan ödemelerin cari ay prim borçlarına hatalı olarak mahsup edilmemesi için özellikle ‘yapılandırma taksiti ödemesi’ olduğunun ifade edilmesini istedi.

Köroğlu ödemelerin Kurumun internet sitesindeki E-SGK bölümünden de kredi kartı ile gerçekleştirilebileceğini dile getirdi.

GELİR TESTİ İÇİN SON TARİH 2 OCAK 2017
 Köroğlu ayrıca 5510 sayılı Kanunun 60.  maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında Genel Sağlık Sigortalısı olan sigortalılardan Gelir Testine Başvurmayanların 02 Ocak 2017 tarihine kadar yerleşim yerindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gelir testi başvurusunda bulunmaları gerektiğinin altını çizerek “Süresi içinde gelir testi başvurusunda bulunanların gelir testi sonucunda tespit edilen gelir seviyesinin, tescil edildikleri gelir seviyesinden daha düşük olması koşuluyla genel sağlık sigortası tescili, gelir testi sonucuna göre tescil başlangıç tarihinden itibaren güncellenecek ve belirlenen gelir seviyesine göre primleri tahakkuk ettirilecektir” dedi.

FAİZSİZ ÖDEME İMKANI
Açıklamasının sonunda başvuru tarihlerine ve faizsiz ödeme imkanına vurgu yapan Köroğlu şunları kaydetti: “2016 yılı Haziran ayı ve önceki aylara ilişkin genel sağlık sigortası prim borcu bulunanlar; 31/1/2017 tarihi mesai bitimine kadar yerleşim yerlerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvuruda bulunmaları şartıyla, Borçlarını peşin veya  12 ay eşit aylık taksitle herhangi bir faiz uygulanmadan ödeyebilirler. İlk taksiti, peşin ödeme talebinde bulunmaları halinde ise prim borcu aslının tamamını 28.02.2017 tarihine kadar ödeyebilecektir.”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar