Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Yazar Cemil Meriç anıldı

Yazar Cemil Meriç anıldı
16.12.2016 - 10:42

Ülkemizin yetiştirdiği önemli edebi şahsiyetlerden olan Cemil Meriç’in doğumunun 100. yılı kapsamında düzenlenen konferansta, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı öğrencilerle bir araya geldi.

Cemil Meriç’in zamanını aşan bir yazar ve düşünür olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, geçmişimizle bilgisizce hesaplaşmak yerine, geçmiş değerlerimizi benimseyerek, onların bıraktığı eserleri ve düşünceleri bu anlayışla incelememiz gerektiğini ifade etti.

 

Cemil Meriç’in, Batının klasik eserlerinden Türkçe’ye çeviriler yapan ilk yazarlarımızdan olduğunu dile getiren Kayalı, keskin köşeli eserler vermemesine rağmen,  yaşadığı zaman diliminde etkili olan farklı siyasi düşüncelere mensup insanların da Meriç’i kendi görüşlerine göre yorumlayarak okuduğunu ve fikirlerini sahiplendiklerini sözlerine ekledi.

 

Cemil Meriç’in yaşadığı döneme ilişkin düşünce anlamında Ülkemize ait değerlendirmelerde de bulunan Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, özgür düşünce ortamının yazarların eserlerini rahatça ortaya koyabilmesi açısından önemli olduğunu dile getirdi.

 

Program sonrasında öğrencilerimizden gelen sorulara içtenlikle cevap veren Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı’ya; Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Abdurrahman İlğan tarafından plaket, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Metin Kılıç tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.