Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Çanakkale Zaferi konferansı

Çanakkale Zaferi konferansı
8.12.2016 - 15:23

Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Bayraktar, şehit aileleri, gaziler ve Kaynaşlı Anadolu Lisesi öğrencileri katıldı.

Konferans kapsamında Son Çanakkale Gazisi Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu olmasının yanı sıra Dünya Barış Elçisi olarak da bilinen Turgut Kaçmaz’a ait; Çanakkale, Sakarya, Dumlupınar ve Büyük Taarruz gibi büyük savaşlarla ilgili resim sergisi katılımcıların beğenisine sunuldu.

Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Bayraktar’ın açılış konuşmasıyla başlayan programda davetli konuşmacı Turgut Kaçmaz, Çanakkale Savaşı sırasında babası Hüseyin Kaçmaz ve ailesinin yaşadıkları hakkında samimi paylaşımlarda bulundu. Düşman tanımının değiştiğine dikkat çeken Turgut Kaçmaz, “Eskiden düşman, İngiltere, Fransa, İtalya ve Yunanistan gibi devletlerdi. Oysa bugün düşman, cahilliktir ve ayrımcılıktır” şeklinde konuştu.

“Bayrak, bizim namusumuz ve şerefimizdir. Teröre hayır, kardeşliğe evet” sözleriyle konuşmasına devam eden Turgut Kaçmaz, kendisinin emekli öğretmen olduğunu ifade ederek vali, emniyet müdürü, öğretmen gibi birçok meslek grubundan insan yetiştirdiğini fakat 15 Temmuz gecesindeki gibi vatan haini yetiştirmediğini sözlerine ekledi.

Ereğli Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Ömer Yılmaz ve Ereğli Pestilci Ortaokulu öğrencisi Özge Kavi, Mehmet Akif Ersoy ve Arif Nihat Asya’nın şiirlerini okuyarak konferansa renk kattı.

Konferansın sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, tarihimizle ilgili değerli hatıraları paylaştığı için Turgut Kaçmaz’a şükranlarını ileterek Üniversitemiz adına teşekkür belgesi takdim etti.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.