Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Cumhuriyetin kazanımları konuşuldu

Cumhuriyetin kazanımları konuşuldu
28.10.2016 - 16:13

Cumhuriyet Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Üniversitenin Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Cumhuriyetimizin 15 Temmuz’da büyük bir saldırıya uğradığını ifade ederek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Milletin büyük fedakarlıklarla Cumhuriyeti koruduğuna vurgu yaparak bu tehlikeleri bir daha yaşamamak için bilgilerimizi artırmamız ve çevremizi aydınlatmamız gerektiğini söyledi.

Cumhuriyetin kolay kurulmadığını belirten Prof. Dr. Oğuzoğlu, 29 Ekim’e ulaşmak için Milletin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde büyük bir mücadele örneği sergilediğine dikkat çekerek halkımızın azim ve kararlılığı sayesinde bağımsızlığımızın kazanıldığını sözlerine ekledi.
Mustafa Kemal’i hukukun üstünlüğüne ve halkın iradesine saygılı bir devlet adamı olarak nitelendiren öğretim üyesi, Cumhuriyetin ilanı ile birlikte demokratik sistemin oluşturulması, tam bağımsızlığa geçişin sağlanması, bilimin yol göstericiliğinde üniversite reformunun gerçekleştirilmesi, laik devlet ve eğitim sisteminin hayat geçirilmesi gibi birçok kazanımın elde edildiğini dile getirdi.

Cumhuriyetle birlikte milletin evrensel temel hak ve özgürlüklere kavuştuğunun altını çizen Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu; bu süreçte kadın-erkek eşitliğine yönelik yasaların hazırlanması, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi, ulusal sanayinin kurulması, Türk köylüsünün güçlendirilmesi, çok partili düzene geçilmesi, Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu’nun kurulması ve Yurtta Barış Dünyada Barış” ilkesinin benimsenmesi gibi büyük inkılap hareketlerinin gerçekleştirildiğini ifade ederek sözlerini sonlandırdı.

Konferans sonrasında bir konuşma gerçekleştiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, öğrencilere Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.” sözünü örnek göstererek zihinlerin bağımsız olmasının önemi üzerinde durdu.
Program, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş’un Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu’na teşekkür belgesi takdim etmesinin ardından sona erdi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.