Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

'Üreticinin yanında dur'

'Üreticinin yanında dur'
20.10.2016 - 09:43

Fındığa 2.8 lira maliyet biçen Karslıoğlu’na “Çiftçinin yanında dur” telkininde bulunan üyeler bu fiyatlarla asla piyasaya fındık indirmeyeceklerinin bir kez daha altını çizdiler.  

Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk yapılan bu açıklamanın üreticiyi olumsuz etkilediğini dile getirerek “Bizim hesaplarımıza göre fındığın ortalama maliyeti 9 lira. Düzce Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Karslıoğlu fındığın maliyetinin ortalama 2.8 lira olduğunu ve mevcut kilogram fiyatının gayet makul olduğunu açıklamış. Kendisi Tarım İl Müdürlüğünün yaptığı rekolte tahmin çalışmalarının altına bile imza atmamıştı. Bu açıklamalar üreticiye zarar veriyor. Fiyatın düşmesine neden oluyor. Buna hakkı yok. Bu açıklamının kamuoyunda yer almasının ardından çiftçi arkadaşlarımız Odamıza adeta akın ettiler. Tepkilerini bizimle paylaştılar” dedi.

ÇİFTÇİNİN YANINDA DUR
Karslıoğlu’na ‘Çiftçinin yanında dur’ telkininde bulunan Öztürk şöyle konuştu: “Ben kendisinden çiftçiye sahip çıkmasını ve çiftçinin haklı tepkisinin arkasında durmasını beklerdim. Toplanmış çuvallanmış fındığı hırsız bile çalsa maliyeti 2.8 lirayı aşar. Biz bu açıklamayı Odamız ve çiftçilerimiz adına kınıyoruz.”

BU FİYATLA FINDIK SATMAYACAĞIZ
Bu tür açıklamaların asıl nedeninin piyasaya fındık indirilmemesi olduğunu iddia eden Öztürk “Bu açıklamaların asıl nedeni üreticinin fiyata tepki göstermesi ve piyasaya fındık indirmemesi. Biz çiftçilerimiz adına konuşuyoru. Bu fiyatlarla asla piyasaya fındık indirmeyeceğiz” diye konuştu.

NEYE GÖRE HESAPLANDI?
Öztürk, Karslıoğlu’na bu maliyet neye göre hesapladığını sorarak “Külleme hastalığından bahsediyor. Bu hastalık bilinmeyen bir hastalık değil. 2016 yılında bölgemizde etkili oldu. Ama bu fındık fiyatının düşürmenin gerekçesi olamaz. Bu spekülasyonları yapanlar acaba kendileri ne kadara fındık satıyor? Ayrıca 2.8 liralık maliyeti neye göre belirlemiş. Çiftçilerimiz şaşkınlık içerisinde bu sorunun yanıtını bekliyor” şeklinde tepkisini ortaya koydu

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar