Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

Fiyat Farkı Tepki Çekti ve Hayrete Düşürdü

Türkiye son dönemde en büyük mali krizlerinden birini yaşarken özellikle gıda ürünlerindeki spekülatif artışlar milletin alım gücünü zorluyor. Türkiye’nin önde gelen internet alışveriş siteleri ise fırsatçıların adeta yuvası oldu. Alışveriş siteleri özellikle sıvı yağı marketlerin çok üstünde fiyatlarla tüketiciye sunuyor. Vatandaşlar, duruma tepki göstererek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasını hatırlatıyor ve yetkilileri göreve çağırıyor.

Fiyat Farkı Tepki Çekti ve Hayrete Düşürdü
9.12.2021 - 10:19
Haber Merkezi

  Vatandaşlar son dönemde peş peşe gelen zamlarla alışveriş yapmakta zorlanırken fırsatçılarda bu durumu kendi lehlerine çevirmeye çalışıyor. Fırsatçılar kervanına son günlerde Türkiye’nin en büyük alışveriş siteleri de katıldı. Gıda ürünlerinde yaşanan zamlar nedeniyle vatandaşlar mutfak ürünlerini almakta zorlanırken mutfakların olmazsa olmazı sıvı yağlarda yaşanan fiyat belirsizliği fırsatçıların iştahını kabarttı. Alışveriş yapmak için fırsatı olmayanların uğrak adresi olan internet siteleri aynı zamanda piyasadaki ürünlerin daha cazip olduğu mecra olarak lanse ediliyor. Ancak bir e ticaret sitesindeki sıvı yağ fiyatları tüketiciyi hayrete düşürdü.

 

Zincir marketlerin bile ceza yemesine neden olan sıvı yağ fiyatlarındaki belirsizliği fırsata çevirmeye çalışan internet sitesi Tarım Kredi Kooperatifine ait olan sıvı Ayçiçek yağlarını marketlerden kat ve kat fahiş fiyata satarak neresinden kurtarsam kardır mantığını ortaya koyuyor.

5 litre yağ markette 102 sitede 175 TL

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından üretilen ve sadece kooperatif bünyesinde satışı yapılan Ayçiçek yağının 5 litre fiyatı kooperatif marketlerinde 112, 90 TL’ye alıcısına sunuluyor. Ancak aynı yağ bir e ticaret sitesinde 175 TL fiyat ile satılıyor. Sepete ek indirim adı altında 160 TL’ye satılan Ayçiçek yağı ayrıca kargo ile gönderildiğinde ek kargo bedeli olarak 10 TL’nin üzerinde bir fiyat isteniyor.

Vatandaşlar isyan etti

Sosyal medya üzerinden fiyat etiketlerini paylaşan binlerce vatandaş bu fiyat farkına isyan etti. Paylaşımlar binlerce yorum aldı.

 Bunlara kim dur diyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan fırsatçılığa ve stokçuluğa prim verilmeyeceğini açıklarken, günde milyonlarca kullanıcı tarafından ziyaret edilen sitelerdeki fiyatlara neden müdahale edilmediği merak konusu. Ticaret Bakanlığı fırsatçılık ile mücadele kapsamında market fiyatlarını sürekli denetlerken nasıl internet sitelerinde sıvı yağ gibi zorunlu tüketim ürünü bu kadar fahiş fiyatla satılabiliyor?

Vatandaşlar yetkililerin sorunun çözümü için adım atmasını bekliyor.   

 


Editör: E. Varol

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar