Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

EN DÜŞÜK MAAŞ 15 BİN LİRA OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023-2024 yılı Kamu Toplu İş Sözleşmesi İmza Töreni’nde konuştu. Yapılan görüşmelerin neticesinde çalışma hayatının temsilcilerini ve bunun yanında onların uzandığı aile efradını düşünerek bugünkü hazırlığı yaptıklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu protokolle 700 bin vatandaşın 2023-24 döneminde alacağı ücretin çerçevesini belirlediklerini kaydetti.

EN DÜŞÜK MAAŞ 15 BİN LİRA OLDU
9.05.2023 - 15:42
İHA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem bölgesinde canla başla kurtarma çalışmaları yürüten madencilere, karayolculara, elektrikçilere, tersanecilere, ormancılara, medikal kurtarmacılara teşekkürlerini iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çerçeve anlaşma protokolünün kamu idareleri ve bağlı döner sermayeli kuruluşlar, fonlar ve kefalet sandıkları, özel kanunla kurulan kurumlar, genel bütçeden yardım alarak hizmet yürüten kuruluşlar, kamu iktisadi teşekkülleri ve bağlı ortaklıkları, sermayesinin yarıdan fazlası kamuya ait kuruluşlar, il özel idareleri, belediyelerle bağlı kuruluş ve işletmelerinde alın teri döken işçileri kapsadığını kaydetti.

"En düşük kamu işçisi ücretini de 15 bin liraya çıkarıyoruz"

Bugün imzalanan protokol ile kamu işçilerinin taban ücretleri, ücret zamları, sosyal yardımları, maktu ödemeleri, diğer özlük ve yan haklarının belirlendiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, epeyce ayrıntısı bulunan bu toplu iş sözleşmesi çerçevesi ile refah payı dahil ücretlerde yüzde 45 zam yaptıklarını duyurdu.

Böylece en düşük kamu işçisinin ücretini de 15 bin liraya çıkardıklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Başkaca iş primi ödemesi bulunmayan işçilerimize yüzde 4 ile yüzde 6 arasında prim ödemesi uygulamasını da bu sözleşme ile getiriyoruz. Ayrıca gazi, terör mağduru ve şehit yakını işçilerimizin çıplak ücretlerine yüzde 10'luk ilave yapıyoruz. Fazla çalışma ücretlerinde ise yüzde 70'lik artışa gidiyoruz" dedi.

Gece çalışanların ücretlerinin de yüzde 8 zamlı ödenmesini öngördüklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, giyim ve yemek yardımlarının rakamlarını güncelleyerek ücret zammı oranında artıracaklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ek ödeme, sosyal yardım ödemesi, hizmet zammı, tediye dışı ikramiye gün sayısı gibi başlıklarda da artışlar yapıyoruz. Toplu sözleşmenin işçilerimize, kurumlarımıza hayırlı olmasını özellikle diliyorum" ifadelerini kullandı.


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar