Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

MAYIS AYI KİRA ARTIŞ ORANI BELLİ OLDU

TÜİK tarafından nisan ayı enflasyon verilerininin açıklanmasıyla gözler kira artış oranına çevrildi. Güncel enflasyon rakamlarının belli olmasıyla ev sahipleri ve kiracıları yakından ilgilendiren Mayıs ayı kira artış oranı hakkında merak edilenleri haberimizde derledik.

MAYIS AYI KİRA ARTIŞ ORANI BELLİ OLDU
3.05.2023 - 10:18
Haber Merkezi

TÜİK tarafından nisan ayı enflasyon verilerininin açıklanmasıyla gözler kira artış oranına çevrildi. Güncel enflasyon rakamlarının belli olmasıyla ev sahipleri ve kiracıları yakından ilgilendiren Mayıs ayı kira artış oranı hakkında merak edilenleri haberimizde derledik. İşte 2023 Mayıs kira artış oranı hesaplaması hakkında güncel bilgiler...

İstanbul'da nisan ayı enflasyonu belli oldu
Benzin ve mazot fiyatı son dakika: Motorine indirim geliyor! 2 Mayıs 2023 bugün LPG, benzin ve motorin (mazot) litre fiyatı ne kadar?
Merak Edilenler  59 dakika önce
Araç sahipleri dikkat: İndirim geliyor!

102. dönem ÖGG sınavı ne zaman yapılacak?
Evde bakım maaşı mayıs ayı ödemeleri ne zaman başlayacak? Mayıs ayı evde bakım maaşı yatan iller listesi belli oldu mu?
Merak Edilenler  7 saat önce
Evde bakım maaşı Mayıs ayı ödeme

Nisan ayı enflasyon verileri ne zaman açıklanacak? Geri sayım başladı! 2023 Nisan ayı enflasyon oranları ve beklenti anketi!
Merak Edilenler  1 gün önce
Nisan ayı enflasyon için geri sayım

Enflasyon rakamlarının açıklanmasında geri sayım sona erdi. Geçtiğimiz aylarda kira artış oranının sabit kalması ile ilgili karar açıklanmıştı. Kira artış oranının 1 Temmuz 2023'e kadar yüzde 25 olacağı duyurulmuştu. Peki, kira artış oranı hesaplaması nasıl ve neye göre yapılır? İşte konuyla ilgili merak edilenler...

ENFLASYON VERİLERİ AÇIKLANDI!

TÜİK nisan ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 43.68, bir önceki aya göre ise yüzde 2.39 yükseldi.

Beklenti aylık enflasyonun yüzde 2.65, yıllık enflasyonun ise yüzde 44.06 gelmesi yönündeydi. Mart ayında TÜİK yıllık enflasyonu yüzde 50.51, aylık enflasyonu ise yüzde 2.29 olarak açıklamıştı.

KİRA ARTIŞ ORANI YÜZDE 25 İLE SINIRLANDIRILMIŞTI

TBMM Genel Kurulunda konut kira artışlarının bir önceki kira yılına ait bedelin yüzde 25'ini geçmemesine ilişkin düzenleme 2022 Haziran ayında kabul edilmişti.

YÜZDE 25 KİRA ARTIŞINE ZAMAN BİTİYOR? 

Konut kira artışını sınırlayan yüzde 25 kira artış oranı düzenlemesi 1 Temmuz itibariyle sona eriyor.

 

YÜZDE 25 KİRA ARTIŞI UZATILDI MI?

Kiralık konutlardaki fiyat artışlarıyla ilgili de açıklama yapan Kurum, kira artışını sınırlayan düzenlemenin 2023'ün 7'nci ayına kadar geçerli olduğunu hatırlattı. Bakan, 7'nci aydan sonra bunu uzatacaklarını, piyasa şartlarının üzerinde bir ortalama söz konusuysa vatandaşları koruyacaklarını söyledi.

Doğalgaz ne zaman ücretsiz olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! 2023 Doğalgaz indirimi başladı mı, faturalar hangi ay bedava olacak?
Merak Edilenler  1 gün önce
Doğalgaz faturaları hangi ay ücretsiz?
En yüksek emekli promosyonu veren bankalar güncelleniyor! Nisan - Mayıs 2023 EYT emekli promosyon ödemeleri ne kadar ve kaç TL?
Merak Edilenler  1 saat önce
En yüksek emekli promosyonu veren bankalar listesi ...

ENFLASYON RAKAMLARI BEKLENTİSİ | TÜİK 2023 Nisan ayı enflasyon oranları ne zaman açıklanacak?
Merak Edilenler  1 gün önce
Nisan ayı enflasyon beklenti anketi belli oldu!
MEMUR ZAMMI SON DURUM 2023: 3 aylık enflasyon oranı belli oldu! Temmuz'da memura ek zam var mı, memur maaş zammı ne kadar olacak, yüzde kaç ara zam yapılacak?

Memur zammında 3 aylık oran netleşti!
AKARYAKITA İNDİRİM! Benzin fiyatlarına 91 kuruş indirim geldi! 29 Nisan benzin ve motorin fiyatları - Güncel rakamlar
Merak Edilenler  3 gün önce
Bezin ve motorine indirim!

Nisan ayı enflasyon beklenti anketi açıklandı! 2023 TÜİK TEFE TÜFE Nisan ayı enflasyon oranı rakamları ne zaman ve hangi gün ve saat kaçta açıklanacak?
Merak Edilenler  3 gün önce
Nisan ayı enflasyon beklentisi anketi açıklandı!


MAYIS AYI KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMA

KONUT ÖRNEK HESAP

Mevcut Kira Bedeli: 3.000,00 TL

Kira Artışı Yapılacak Ay: Mayıs 2023

Girdiğiniz Artış Oranı: %25

Kira Artış Tutarı: 750,00 TL

Aylık Yeni Kira Tutarı: 3.750,00 TL

Yıllık Yeni Kira Tutarı: 45.000,00 TL

 

"ARZI ARTIRMAYA YÖNELİK ÇALIŞMALAR" 

Bu durumun, talep doğrultusunda arz artırıldığı zaman dengeleneceğini ifade eden Kurum, TOKİ'nin buradaki rolüne dikkati çekti: "Deprem riskini bertaraf etmek için ve vatandaşın konut sahibi olması için sosyal konut üretiyoruz. Bir taraftan da aslında piyasayı dengeliyoruz. 250 bin sosyal konutla da ilk evini alacaklara kredi imkanı tanıyoruz. Bunların hepsinin arzı artırmaya yönelik çalışmalar."

 

BAKAN BOZDAĞ'DAN KİRA ARTIŞ ORANI AÇIKLAMASI!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamaları bizim için talimattır. O açıklaması bizim parti kurultayımız, seçim çalışmaları, seçim stratejimiz, millete dönük faaliyetlerimiz bakımında son derece kıymetlidir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız sayın Murat Kurum da bu konuda açıklama yaptı. Şimdi biz Adalet Bakanlığı olarak burada ne yapabiliriz? Bunun üzerinde biz de hazırlıklarımızı yapmış durumundayız esasında."dedi.

"YAPTIRIM GETİRME DURUMU SÖZ KONUSU"

Bakan Bozdağ "Seçimden sonra inşallah bu konuda ikinci bir adımın atılacağını ve alt yapısını kendimizce hazırladık. Bu süre bir defa uzatılacak. İkincisi de bir yaptırım getirme durumu söz konusu." ifadelerini kullandı.


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar