Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

FETHİ SÖNMEZ: TÜVTÜRK KAMULAŞTIRILSIN

Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez 2 yabancı 1 Türk firma tarafından işletilen TÜVTÜRK’ün kamulaştırılması gerektiğini söyledi. Araç muayeneleri için vatandaşın adeta soyulduğunu iddia eden Sönmez “Maalesef ülke kaynakları yurtdışına aktarılıyor” dedi.

FETHİ SÖNMEZ: TÜVTÜRK KAMULAŞTIRILSIN
30.01.2023 - 18:08
Güncelleme 30.01.2023 - 18:23
Haber Merkezi

“GELİRİ YABANCI ŞİRKETLER PAYLAŞIYOR”
TÜVTÜRK’Ün 2005 yılında özelleştirildiğini ve gelirinin büyük kısmını yabancı 2 şirketin paylaştığını kaydeden Sönmez, ülke kaynaklarının yurt dışına aktığını iddia ederek “Vatandaşlar yasa gereği zorunlu olarak araç muayenesi yaptırmak zorunda. TÜVTÜRK tek seçenek olduğu için mecbur oraya gidiyor. TÜVTÜRK , Deli Dumrul olmuş. Bir cıvata dahi sıkmadan kendi kafasına göre belirlediği ücretle adeta vatandaşı soyuyor. Geçen yıl 507 lira olan araç muayene hizmet bedeli bu yıl yüzde 122 zamlandı, bin 100 liranın üzerine çıktı. Özelleştirmeyle birlikte devasa paraların döndüğü sektörde, maalesef ülke kaynakları da yurtdışına aktarılıyor” dedi. 

“VATANDAŞ ADETA SOYULUYOR”
Vatandaşın adeta soyulduğunu savunan Sönmez “Otomobillerde 2 yılda bir, ticari araçlarda ise yılda bir kez uygulanması zorunlu olan TÜVTÜRK araç muayenesi, her yıl yeni belirlenen ücret dahilinde yapılıyor. Bakanlık verilerine göre 2021 yılında TÜVTÜRK’ün geliri, 4 Milyar 194 milyon lira. Şimdi bu gelir dörde katlanmış durumda. Hem vatandaş soyuluyor hem de devlet. Böyle gitmez. Buna dur demek lazım” diye konuştu. 

“ÇÖZÜM KAMULAŞTIRMA”
Fethi Sönmez çözüm önerilerini de şöyle sıraladı: “Devletin, Ulaştırma Bakanlığının bunu yapacak gücü vardır. Araç muayene istasyonları kamulaştırılsın. Paramız yurtdışına gitmesin. Araç muayene ücretleri, verilen hizmete göre makul hale getirilsin. Ne devlet soyulsun, ne de vatandaş.”


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar