Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

“Elektrik Yardımı Arttırılsın”

Makina Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Yavuz Öveç, düşük gelirli ailelere yapılan elektrik yardımının üst sınırının 150 kilowatt saatten 240 kilowatt saate yükseltilmesini istedi. 

“Elektrik Yardımı Arttırılsın”
6.04.2022 - 11:19
Haber Merkezi

Öveç, doğalgaz ve elektrik zamları ile hayat pahalılığının rekor düzeylere çıkacağını söyledi. 

Enerji girdileri ve ürünlerindeki yüksek vergilerin düşürülmesi, kayıp/kaçak bedeli ve dağıtım şirketlerine ilave kazançlar sağlayan tüm kalemler iptal edilmesi gerektiğini kaydeden Öveç, elektrik, doğalgaz, su ve iletişim ile ilgili faturalardaki KDV ve Özel İletişim Vergisinin kaldırılmasını da önerdi.  

Zamların başta dar gelirliler olmak üzere halkın hayatını ısınmadan geçim koşullarına kadar görülmemiş düzeylerde zorladığını ifade ederek “Fahiş enerji zamları ve bunları izleyen diğer zamlar, izlenen dışa bağımlı politikalar ile serbestleştirme-özelleştirmelerin bir sonucu olarak, dar gelirli çoğunluk başta olmak üzere bütün halkımızın hayatını ısınmadan geçim koşullarına kadar görülmemiş düzeylerde zorlamaktadır. Gerek asgari ücret, gerekse onun nispi olarak üzerindeki ücretler bu koşullarda erimekte, hayat pahalılığının çok gerisinde kalmaktadır” dedi.

Yavuz Öveç, yapılması gerektiğini savunduğu acil düzenlemeleri şöyle sıraladı:
1) Çok büyük hızla yüksek oranlarda artan enflasyon göz önüne alınarak ücretler ve maaşlar her üç ayda bir artırılmalıdır.
2) Enerji sektöründe ve tüm kamusal hizmetlerde özelleştirmelere son verilmelidir.
3) Çok ciddi bir sorun olan ve giderek çoğalan enerji yoksulluğunun yakıcı etkilerini azaltmak için enerji yoksullarına kamusal destekler artırılmalı ve genişletilmelidir. Düşük gelirli ailelere yapılan elektrik yardımının üst sınırı 150 kilowatt saatten 240 kilowatt saate yükseltilmelidir.
4) Enerji girdileri ve ürünlerindeki yüksek vergiler düşürülmeli, elektrik faturalarına eklenerek konut abonelerinden zorla tahsil edilen kayıp/kaçak bedeli ve dağıtım şirketlerine ilave kazançlar sağlayan tüm kalemler iptal edilmelidir.
5) Konutlarda temel ihtiyaçlardan olan elektrik, doğalgaz, su ve iletişim ile ilgili faturalardaki KDV ve Özel İletişim Vergisi kaldırılmalıdır.


Editör: C. Karaca

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.