Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

BARO'DAN ŞAHİN'E İSTİFA ÇAĞRISI

Düzce Barosu kadın sanatçılar ile ilgili yaptığı paylaşım nedeniyle Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin’i özür dilemeye ve istifa etmeye çağırdı. 

BARO'DAN ŞAHİN'E İSTİFA ÇAĞRISI
5.05.2022 - 15:52
Güncelleme 5.05.2022 - 15:52
Haber Merkezi

“DÜZELİLERİ MAHÇUP ETTİ”


Baro’dan yapılan yazılı açıklamada Şahin tarafından yapılan paylaşımların Düzcelileri mahcup ettiği belirtilerek “Adını sıklıkla bilhassa kadınlar ve kadınların giydikleri kıyafetlerle ilgili açıklamaları ile duyduğumuz, spor ve kadın düşmanlığı nedeniyle mensup olduğu siyasi partiden ihraç edilmiş olan ve siyasi kimliğini ve seçilmişliğini de kullanarak yaptığı uygunsuz açıklamalar ile hem güzide ilimiz Düzce’yi hem de Düzcelileri sürekli olarak tüm ülkeye ve Dünyaya mahcup eden Kaynaşlı İlçe Belediyesi Başkanı Birol Şahin, son olarak 22 yıllık süren hasretten sonra 3. Ligi şampiyon olarak tamamlayıp 2. Lige yükselen Düzcespor’un şampiyonluk kutlamalarında bir kadın sanatçı ile anlaşılarak yapılacak olan eğlence ve kutlamalar konusunda şahsi Facebook hesabı üzerinden kadın düşmanı ve cinsiyet ayrımcısı fikirlerle hem suç içeren hem de münasebetsizce açıklamada bulunmuştur. Söz konusu paylaşım ülkemizde  bir çok kesimce kınanmış ve eleştirilmiştir” denildi. 
 

“KABUL EDİLEMEZ”


Açıklamada kadınların ayrımcılığa ve toplumsal baskıya maruz kalmalarının kabul edilemez olduğu dile getirilerek “Kadınların adının, giysilerinin, kadınların yaptıkları spor ve her türlü faaliyetlerinin, kadın sanatçıların şarkı söylemesinin ve mesleklerinin, din kisvesi altında ve ayrıca Türk örf ve adetlerini hiçe sayarak  şahsi ve siyasi olarak ön plana çıkmak için münasebetsizce konu edilmesini Düzce barosu olarak kabul etmiyoruz. Kadın milli sporcularımız, herkesçe sevilen ve dinlenen sanatkarlarımız, siyasilerimiz, yöneticilerimiz, vatandaşlarımız ve erkekler kadar her statü ve konumda bulunmaya hakkı olan tüm kadınlar bu toplumun ayrılmaz ve eşit bir parçasıdır. Yalnızca cinsiyetleri gereği, kadınların ayrımcılığa ve toplumsal baskıya maruz kalmaları da kabul edilemez” ifadeleri kullanıldı. 
 

ŞAHİN’e İSTİFA ÇAĞRISI


Birol Şahin özür dilemeye ve istifa etmeye davet edilerek “Kadınlara düşmanlık besleyen, kadınların toplumsal hayatın bir parçası olduğunu kabul edemeyen kişileri değil idareci sıfatı ile toplumsal bütünlükte dahi görmek istemiyoruz. Cinsiyetçi, ayrıştırıcı, düşmanlık içeren ve özellikle de sadece dikkat çekmek amacı ile sarf edilen cümleleri de artık duymak istemiyoruz. Birol Şahin’i en ağır şekilde kınıyoruz, sürekli kadınları ve kadınların özel hayatlarını ilgilendiren açıklamalar yapmaktan vazgeçmeye, topluma kötü örnek olması nedeniyle tüm kadınlarımızdan derhal özür dilemeye ve belediye başkanlığından da derhal istifa etmeye davet ediyoruz” denildi.


Editör: C. Karaca

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar