Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

TOPLU MÜCADELE BAŞLADI

Düzce Tarım ve Orman İl Müdürlüğü arılara büyük zarar veren Varroa zararlısı ile mücadele için kolları sıvadı. Arıcılara Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ruhsatlı ilaç temin edilip her arıcıya reçete kesilerek dağıtımı gerçekleştirildi.

TOPLU MÜCADELE BAŞLADI
17.11.2023 - 14:36
Güncelleme 17.11.2023 - 14:50
Haber Merkezi

Düzce’de yaklaşık 65 bin kovan arı bulunuyor. Yılda 500 ton bal üretimi yapılıyor. Bu üretimin büyük çoğunluğunu kestane balı oluşturuyor. 2023 yılı bal üretimi Düzce’de kestane gal arısı, iklim şartları gibi nedenlerle 285 tona düştü.

Arıcılar iklim şartları ve Gal Arası zararlısının yanında bir de Varrao ile mücadele ediyor. Ancak bireysel yapılan mücadelelerde bulaşık kovanlardan sağlıklı kovanlara her türlü arı hareketiyle çok hızlı yayılma gösterdiğinden dolayı başarı elde edilemiyor. Mücadelenin toplu bir şekilde yapılması gerekiyor.

Bu sebeple; Tarım ve Orman Bakanlığı çok büyük ekonomik kayıplara yol açan bu hastalık ile ilgili toplu mücadele çalışmaları yapılması için İl Müdürlüklerine 2019 yılında yazı gönderdi.  

Bu yüzden Varroa ile mücadelede Bakanlık tarafından ruhsatlandırılmış ilaçların aynı etken madde kullanılarak 5 km'lik bir bölgede yer alan tüm arılıklarda eş zamanlı ve aynı etken madde ile münavebeli olarak kullanılması gerekiyor.

Kimyasal mücadeleye ek olarak ana arının kafeslenmesi, ana arının çiftleşmesi sonrasında erkek arı gözlerinin uzaklaştırılması ve kovana erkek arı gözleri verilmesi gibi kolay uygulanabilir, ucuz ve enfestasyon yüzdesinin düşmesini sağlayacak kontrol metotlarının kullanmasının sağlanması ve bu metodların kullanımının daha da yaygınlaştırılması için arı yetiştiricilerine eğitimler verilmesi isteniyor. 

Erken ilkbahar ve geç sonbaharda 20 günde tamamlanacak şekilde Varroa'ya karşı toplu olarak mücadele için Enstitü Müdürlükleri, İl Arı Yetiştiricileri Birlikleri ile koordineli bir şekilde ilde yer alan tüm arı kolonileri kapsama alınarak çalışmalar yapılması talimatı verildi.


Bakanlığın talimatları doğrultusunda Varroa mücadelesinin tüm arıcılarla aynı dönemde, Bakanlık tarafından ruhsatlı aynı ilaçla topluca yapılması için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Özel İdare Müdürlüğü ve Arı Yetiştiricileri Birliği ile ortaklaşa gerçekleştirilen proje kapsamında arıcılara Bakanlıktan ruhsatlı ilaç temin edilip her arıcıya reçete kesilerek dağıtımı gerçekleştirildi. 

Varroa, ergin arılarda yaşam kısalığına, kanat kaybına, karın kısalmasına, kanat ve ayaklarda bozukluklara, ergin arılarda canlı ağırlık kaybına, arıların uçuş etkinliklerinin azalmasına, yavru yetiştirmede azalmaya, erkek arılarda sperm üretiminin azalmasına, bağışıklık sisteminde hasara ve kış kayıplarının artmasına neden oluyor.

 Varroa, arının kanını (hemolenfini) emerken, aynı zamanda da arıların kanını emdiği bölgeden arının derisini delerek birçok virüsün girmesine sebep olarak kovanların sönmelerine neden olduğu için bal ve diğer arı ürünlerinde arıcılarıa yüksek oranda ekonomik kayıplar verdiren bir hastalık.


Editör: A. Beşer Karpuz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar