Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

"TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER KORUNMALI"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Anayasa Mahkemesi kararına rağmen tahliye edilmeyen TİP Milletvekili Can Atalay için Genel Kurul'da sürekli nöbet eylemi başlattı. Eyleme CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan'da katıldı.

"TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER KORUNMALI"
13.11.2023 - 13:53
Haber Merkezi

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında hak ihlali kararını uygulamaması ve üyeler hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine, CHP grubu Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul’unu terk etmeme eylemi başlattı.  

CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan temel hak ve özgürlüklerin korunmasının, yalnızca Anayasa Mahkemesi’nin değil, tüm yargı organlarının görevi olduğunu vurgulayarak “Anayasanın 153. Maddesine göre Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Madde çok açıktır. 

Yargıtay’ın veya bir başka mahkemenin, 'Ben AYM’nin kararına uymuyorum' deme yetkisi ve ayrıcalığı yoktur. Böyle bir eylem, Yargıtay’ın “Ben Anayasa’nın hükümlerini tanımıyorum” demesi anlamına gelir ve bu da anayasal düzene karşı darbe girişimidir. 

Türkiye Cumhuriyeti Anayasal bir hukuk devletidir. Temel hak ve özgürlüklerin korunması, yalnızca Anayasa Mahkemesi’nin değil, tüm yargı organlarının görevidir" dedi.

Haber: E.Yılmaz


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar