Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

SEÇİM HEYECANI

13. Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekilliği Seçimleri için sandık başına gidiyoruz. Bu seçimde, 5 yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanı ile yeni parlamento üyeleri belirlenecek.

SEÇİM HEYECANI
13.05.2023 - 16:30
Güncelleme 13.05.2023 - 16:41
Özel Haber
Düzce 14 Mayıs 2023 Pazar günü birlikte yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde heyecan arttı. 
 
 
Düzce’de 294 bin 327 seçmen 984 sandıkta oy kullanacak.  Cumhurbaşkanı ve 71 milletvekili adayının yarışacağı seçimlerin sonucu Yüksek Seçim Kurulu tarafından 14 Mayıs gecesi açıklanacak. 
Düzce seçim çevresinde 23 siyasi parti ve 2 bağımsız aday seçimlere katılacak. Cumhur İttifakı partileri Düzce’de kendi adayları ile seçime gidecek. Millet İttifakı bileşeni olan İYİ Parti resmi olarak aday çıkarmadı. CHP ve İYİ Partili vekil adayları seçime aynı listede girecek. Diğer ittifak ve partilerin de kendi adayları seçimde yer alacak. 
 
2018’DE OYLARIN YÜZDE 56’SINI AK PARTİ ALDI
2018 yılında yapılan genel seçimlerde Düzceli seçmenlerin yüzde 91’i sandık başına gitmiş ve oyunu kullanmıştı. Oyların yüzde 56’sını AK Parti, yüzde 18’ini MHP, yüzde 14’ünü CHP, yüzde 6.7’sini İYİ Parti, yüzde 2’sini HDP ve yüzde 1,9’luk kısmını da diğer partiler almıştı. 
 
PEKİ NASIL OY KULLANACAĞIZ?
 
Oy kullanma kabinine girdiğimizde elimizde 2 pusula olacak. Birine Cumhurbaşkanını, diğerine ise milletvekillerini seçmek için mühür basacağız. 
Cumhurbaşkanlığı oy pusulasında adayların resimleri ve isimleri olacak. Mührü tercih ettiğimiz adayın resminin altında bulunan dairenin içine basacağız.
 
Milletvekili seçimlerindeki oy pusulalarında siyasi partilerin adları, amblemleri ve başkanlarının isimleri yer alacak. Altlarında da mühür basılacak bir daire olacak.
 
Pusulada ilk sırada Millet Partisi, ikinci sırada ise Hak ve Özgürlük Partisi adayları yer alacak. 3. sırada Sosyalist Güç Birliği İttifakının partileri olan Türkiye Komünist Partisi, Türkiye Komünist Hareketi ve Sol parti adayları olacak. 4. sırada Genç Parti, 5. sırada da Memleket Partisi bulunacak. 6. sırayı Cufmhur İttifakı partileri olan Büyük Birlik Partisi, AK Parti, Yeniden Refah Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi alacak. 7. sırada Emek ve Özgürlük İttifakı partileri olan Yeşil Sol Parti ve Türkiye İşçi Partisi’nin adayları olacak. 8, 9, 10, 11, 12, 13 ve 14. sıralarda ise sırasıyla Adalet Birlik Partisi, Anavatan Partisi, Yenilik Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Milli Yol Partisi, Vatan Partisi ve Güç Birliği Partisi bulunacak. 15. sırada Millet İttifakı partileri Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti yer alacak. Ata İttifakı partileri olan Adalet ve Zafer partileri de pusulanın sonunda 16. sırada seçime girecek. 
 
Seçim kanununa göre partilerin bulunduğu alanların altına kalın bir çizgi çizilecek ve adayların ad soyadları aldıkları sıra numarasına göre yazılacak. İttifak partileri, oy pusulasında yan yana sıralanacak. Eğer seçim çevresinde bağımsız aday varsa bu adaylar, pusulanın sonuna yerleştirilecek. Milletvekili seçimleri için pusulalar o seçim çevresindeki ittifakların niteliklerine göre farklı olacak.
 
HABER: E.YILMAZ

Editör: D. Karpuz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar