Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ 18 MART MESAJI

Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi Başkanı Atay Yılmaz, Çanakkale Zaferi’nin tarihin akışını değiştiren, emperyalizmin yenilmez unvanını hüsrana uğratan eşsiz bir olay olduğunu söyledi.

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ 18 MART MESAJI
18.03.2023 - 18:38
Haber Merkezi

Çanakkale zaferini, Türk ulusunun Laik Cumhuriyet’e kavuşacağı Ulusal Bağımsızlık Savaşı’nın öncüsü olarak nitelendiren Yılmaz, Mustafa Kemal Atatürk’ün bilgi ve cesaretinin savaştaki önemine vurgu yaptı. 

Yılmaz Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: 
“19 Şubat 1915 tarihinde Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u teslim alıp Çarlık Rusya’sına yardım ederek de Almanya’yı savaş dışı bırakıp 1. Dünya Savaşı’nı bitirmek amacıyla harekete geçen İtilaf Devletleri donanması Türk Ulus’unun direnme iradesi karşısında 18 Mart 1915 akşam saatlerinde ağır bir yenilgiye uğradı.

İngiliz, Fransız ve İtalyan donanmalarının güçlü savaş gemileri, balıkçı motoru büyüklüğündeki Nusrat Mayın Gemisi’nin son gece Karanlık Liman’a gizlice bıraktığı mayınlar, kıyı topçusunun olağanüstü isabetli atışları ve Türk Boğaz Savunmasının üstün komuta yeteneği karşısında hiç beklemedikleri bir hezimete uğradılar. 9 Ocak 1916’ya kadar 8,5 ay sürecek tarihin en uzun ve en kanlı savaşlarından biri olan Çanakkale Kara Savaşları’nı başlattılar. Ancak bu defa da karşılarına 34 yaşında bir Türk Subayı çıktı. O subay Yarbay Mustafa Kemal idi.

19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal Bey çıkarma yapılacak bölgeyi doğru saptamış, yerini almıştı. İhtiyat tümeni olmasına ve emir de almamasına karşın sadece bir bölük askeriyle çıkarma birliklerini Conkbayırı’nda durdurdu. Bütün Ağustos ayı boyunca son derecede şiddetli çarpışmalar yaşanan Anafartalar Cephesi’nde ise, 6 ve 10 Ağustos tarihlerinde Anafartalar Grup Komutanı olarak tarihin en kanlı muharebelerine komuta etti, savaşın kaderini belirledi, “Anafartalar Kahramanı” oldu. Ordumuz “Çanakkale Geçilmez” sözünü denizden sonra karada da tarihe altın harflerle yazdırdı.

Yarbay Mustafa Kemal’in bilgi ve cesaretlyle bütünleşen doğru komutanlık ile sadece savaşın değil, tarihin seyrini de değiştirdi. Çanakkale’yi karadan da geçemeyen emperyalistler yine çekilmek zorunda kaldılar. Böylelikle 1. Dünya Savaşı 3 yıl daha sürdü. Yardım alamayan Rusya’da 1917 Ekim Devrimi ile Çarlık devrildi, rejim ve iktidar değişti, Sovyetler Birliği doğdu. Mustafa Kemal Paşa da önce kongrelerle Milletin azim ve kararını harekete geçirerek TBMM’yi açtı, sonra o Meclisle Kurtuluş Savaşı’nı zafere ulaştırıp Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu.

Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce Şubesi olarak; Çanakkale Zaferimiz ’in 108. yıl dönümünü kutluyor, Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Paşa ve kahraman Türk Ordusunun neferlerini, komutanlarını minnet ve şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, “Bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlâtlarımız olan” uzak diyarların çocuklarını kahrolası çıkarları için ölüme gönderen acımasız emperyalistlere de bir kez daha hatırlatıyoruz; Çanakkale Geçilmez!”


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar