Bist■.■■
Gr. Altın■.■■
Dolar■.■■
Euro■.■■

"KURTARMA EKİPLERİNİN MALZEME EKSİĞİ VAR"

Erdemliler Derneği, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen ve 40 binin üzerinde vatandaşın ölümüne sebep olan depremin ardından afet gönüllülerini dernek binasında ağırladı. AFGD Düzce Şube Başkanı Soner Üstünel malzeme eksiklerini gidererek daha donanımlı hale gelmek istediklerini söyledi.

"KURTARMA EKİPLERİNİN MALZEME EKSİĞİ VAR"
23.02.2023 - 16:20
Haber Merkezi

Düzce´den deprem bölgesine hareket eden ve Hatay Samandağ´da arama kurtarma çalışmaları gerçekleştiren Afet Gönüllüleri Derneği (AFGD) Düzce şubesi üyeleri Erdemliler Derneği tarafından Çilimli'de bulunan  dernek merkezinde ağırlandı. 

Hatay Samandağ´da sahada çalışan gönüllüler, bu süreçte yaşadıklarını ve izlenimlerini anlattılar. AFGD Düzce Şube Başkanı Soner Üstünel AFAD´la birlikte hareket ettiklerini, eğitimlerini aldıklarını, akredite olduklarını ve depremi duyar duymaz yola çıktıklarını ifade etti. Hatay- Samandağ´a ilk ulaşan Arama-kurtarma ekiplerinden olan AFGD üyelerinin enkazlardan canlı kurtarmak için günlerce çaba sarf ettiğini belirtti.

İlk altı saat yeterli malzemelerinin olmamasından dolayı sadece keşif  yapmak zorunda kaldıklarını dile getiren Üstünel “Arama kurtarma ekibi olarak orada malzeme eksikliklerimizi giderme hususunda çağrılarımıza uyarak yardıma koşan Düzcelileri görünce çok mutlu olduk. Bir ara Kendimi Düzce´de sandım. İnşallah bu duyarlılık devam eder. Hem arama kurtarma gönüllülerinin sayısı hem de malzeme eksiklikleri giderilerek ekipler daha donanımlı hale gelirler” dedi. 

Erdemliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karadayı ise tüm Türkiye’yi yasa boğan depremleri daha önce tecrübe ettiklerini belirterek “Depremzedeleri, daha önce 17 Ağustos 1999, 12 Kasım 1999 ve 23 Kasım 2022 depremlerini yaşayan Düzceliler olarak en iyi anlayanlardanız. Bu yüzden o hengamede yardıma koşan siz Afet Gönüllüleri Derneği Düzce Şubesi yöneticileri ve üyelerine teşekkür ediyoruz. Tüm depremzedelere ve ülkemize geçmiş olsun. Rabbim milletimize böyle bir acı daha yaşatmasın. Sizler gibi konuya duyarlı gönüllülerin destek olma noktasında duyarlılığınızı arttırsın” diye konuştu. 


Editör: D. GAZETESİ

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Damla Gazetesi (www.duzcedamla.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar